fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Морбили се шират меѓу вработените во фабриката Леар

Објавено

на

Во фабриката за автомобилски седишта Леар, лоцирана во технолошко-индустриската зона во Тетово има појава на мали сипаници. Фабриката брои околу 1.000 работници главно од Гостивар и Тетово, а според наши информации во изминатите денови дваесетина вработени добиле симптоми на морбили. Во епидемиолошкото одделение на Центарот за јавно здравје во Гостивар официјално се регистрирани 6 случаи на лица со мали сипаници, вработени во оваа компанија.

„Во периодот од 22 мај до денес 29 мај, евидентирани се шест заболени од морбили, лица од Гостивар и гостиварско, кои се вработени во Леар. “, потврди, прим. д-р. Војислав Огњановски, епидемиолог во епидемиолошкото одделение во Гостивар.

При епидемиолошка појава на заразно заболување во поголем колектив (во случајов морбили), се издаваат препораки за дополнителни превентивни мерки како: проверка на вкацинален статус и вакцинирање на оние кои воопшто не се или се непотполно вакцинирани, дезинфекција на просториите, отстранување на лицата кои имаат симптоми на болеста и друго.

По појавата на мали сипаници во фабриката, бремените жени за да го намалат ризикот од заразување отвораат боледувања или користат одмори, со оглед на фактот дека морбилите може да бидат опасни за трудниците. Неколку вработени за да се заштитат, веќе се јавиле на вонредна вакцинација.

Инаку, вкупниот број на заразени од мали сипаници на гостиварското подрачје е над 60. Службите периодов спроведуваат вакцинација на здравствените работници, за кои вакцинирањето против морбили е задолжително. Останатите граѓаните пак, кои се заинтересирани за вакцинирање, може да се обратат во епидемиолошкото одделение. Вакцината е бесплатна.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!