fbpx
Поврзи се со нас

Култура

Мултиетнички концерт на отворено во Гостивар

Објавено

на

Во летниот Амфитеатар, покрај Кејот на Вардар во Гостивар вчеравечер се одржа мултиетнички концерт на кој учествуваа музичари од различни националности. Преку музиката тие испратија порака за негување на мултикултурата и соживотот, особено меѓу младата популација.

„Со вакви настани воспоставуваме взаемна почит, соработка и разбирање меѓу нас. Ги промовираме и афирмираме сопствените култури и градиме доверба“, беше речено на почетокот од концертот.

Настанот се одржа како дел од програмата на „Денови на иселениците“, што ги организира гостиварската локална самоуправа.

„Имаме различни активности, културни, спортски, забавни со кои се трудиме да им го направиме престојот на иселениците во родниот крај што попријатен“, рече Аслиан Снопче, раководител на општинскиот Сектор за образование и култура.

Мултиетничкиот концерт во Летниот Амфитеатар се организираше во соработка со Здружението Дрита АГВ, со поддршка на Министерството за култура.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 7 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!