Поврзи се со нас

Македонија

МЗ за коронавирус во земјава: Оздравени 9, новозаболени 23, тестирани 702, еден починат

Во изминатите 24 часа направени се 702 тестирања, а регистрирани се 23 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. По региони:

-Скопје 12
– Куманово 4
– Прилеп 2
– Тетово 4
– Неготино 1

Од вкупниот број направени, вкупно 702 тестови во изминатото деноноќие, 365 теста се во рамките на скринингот. Направени се 136 тестирања преку ЦЈЗ Велес, 94 преку ЦЈЗ Кочани, 97 преку ЦЈЗ Скопје сите во градинки и 38 тестирања на вработени во геронтолошки установи во Скопје. Не се регистрирани позитивни случаи на ковид-19.
Во ГОБ „8 септември“ утрово почина 47 годишен пациент од Тетово со хронични заболувања, примен вчера со симптоми на ковид, а потврден позитивен денеска, информира МЗ.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 9 оздравени пациенти.

– Скопје 3
– Прилеп 1
– Струга 1
– Велес 3

– Кочани 1

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1921, бројката на оздравени пациенти е 1387, на починати е 112, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 422.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!