Поврзи се со нас

Занимливости

На денешен ден, 22 декември

Објавено

на

  69.- Приврзаниците на Тит Флавиј Веспазијан, кој во Египет се прогласил за цар, во Рим го убиле царот Аула Вителиј.

  1639.- Роден е францускиот писател Жан Расин, истакнат претставник на класицизмот кој во своите дела до совршенство ја довел француската трагедија. Пишувал со многу мелодичен стил. Дела: трагедиите „Андромаха“, „Федра“, „Британикус“, „Берениса“, „Митридат“, „Аталија“, комедијата „Парничари“ и други.

  1666.- Умрел италијанскиот сликар Гверчино, припадник на болоњската сликарска школа, водечки мајстор на барокот. Најмногу сликал цркви и палати, а особено е познат по композицијата „Аврора“ во римската палата Касино Лудовизи, која е еден од најубавите примери на илузионистичкото сликарство.

  1858.- Во Лучи е роден Ѓакомо Пучини, по Верди најголем италијански оперски композитор. Се здобил со светска слава со оперите „Тоска“, „Мадам Батерфлај“, „Манон Леско“ и „Боеми“. Умрел во Брисел, на 29 септември 1924 година.

  1880.- Во Лондон умрел Мери Ан Еванс, позната под псевдонимот Џорџ Елиот, англиска писателка. Авторкa е на многу познатите романи за англиското село, меѓу кои се „Воденицата на Флоси“, „Сајлес Марнер“, „Адамс Бид“, „Ромола“ и други. Родена била на 22 ноември 1819 година.

  1894.- Францускиот артилериски капетан Алфред Драјфус бил осуден на доживотна робија, врз основа на монтираното обвинение дека на Германија и продавал воени тајни. Во негова одбрана застанал најславниот писател во тоа време Емил Зола кој во отвореното писмо до претседателот на Републиката храбро и одлучно ги образложил сите факти и изразил уверување дека Драјфус е невин. Во 1906 година Драјфус бил рехабилитиран, вратен во војската и унапреден во чин мајор.

  1895.- Германскиот физичар Вилхелм Конрад Рендген ја направил првата рендген-снимка. Снимката ја направил на раката на неговата сопруга.

  1908.- Во Велес е роден Кочо Рацин, македонски поет и револуционер, еден од основоположниците на современата македонска литература. Во 1939 година во Загреб ја отпечатил познатата стихозбирка „Бели мугри“, која претставува незаменлив поетски израз на стремежите на македонскиот народ и на афирмацијата на македонската национална култура. Загинал во несреќен и неразјаснет случај во месноста Лопушник, во близина на партизанската печатница, Кичевско, на 13 јуни 1943 година.

  1917.- Во Брест-Литовск во Првата светска војна почнале мировните преговори меѓу Германија и новата руска влада воспоставени со Октомвриската револуција.

  1943.- Се одржал првиот конгрес на Народноослободителниот младински сојуз на Македонија (НОМСМ). Одлуките на овој конгрес имале за цел да ја засилат борбата против окупаторот, да се ангажира младината во создавањето на народната власт, да работи на културно-просветното поле и друго.

  1979.- Умрел американскиот филмски продуцент Дерил Френсис Занук, кој во 1933 година ја основал филмската компанија Twenty century fox. Бил продуцент на низа значајни филмови: „Се за Ева“, „Вива Запата!“, „Најдолгиот ден“, „Корени на небото“, „Младиот господин Линколн“.

  1988.- Јужна Африка потпишала договор со Обединетите нации, со кој и дала независност на Намибија, последната колонија на Африканскиот континент, поранешна германска колонија (Југозападна Африка) од Првата светска војна која била под управа на Британија.

  1993.- Јужноафриканскиот „бел“ парламент ја окончал ерата на апартхејдот, со што било овозможено одржувањето на првите серасни избори во историјата на Јужна Африка.

  1994.- Италијанскиот премиер Силвио Берлускони поради обвинение за корупција поднесол оставка.

  1995.- Македонија и Европската унија воспоставиле дипломатски односи.

  2001.- Водачот на племето Паштуни во Авганистан Хамид Карзаи на церемонијата во Кабул положил заклетва како претседател на привремената влада.

  2005.- Меѓународниот суд за правда во Хаг пресудил дека Уганда е единствена виновна за петгодишната воена инвазија врз ДР Конго (1998-2003) и дека треба да плати отштета од 10 милијарди долари. Во Конгоанската војна, во која настрадале околу три милиони цивили, учествувале дури девет странски војски и бунтовнички движења.

  2017.- По кратко боледување почина д-р Јосиф Наумовски, доктор на медицински науки истакнат интернист-кардиолог и еден од основоположниците на коњичкиот спорт во Македонија, хуманист и вљубеник во уметноста.

  2020.- Во 92-та година од животот почина професорот Борислав Каранфилски, еден од основачите на нуклеарната медицина во нашата земја, исклучител експерт по патофизиологија и тиреологија. Тој има исклучително значење и посебен придонес за основањето на амбулантата за заболувања на тироидната жлезда, која ја развивал и унапредувал во континуитет. 1977-та година бил избран за редовен професор, а професионално се усовршувал во реномирани клиники во Шведска, Англија, СССР и САД. Борислав Каранфилски е автор на повеќе од 180 трудови, кои биле објавени во домашни и странски специјализирани медицински списанија, додека бил автор или коавтор и на осум учебници и пет монографии од нуклеарната медицини и патофизиологијата. За својот придонес во развојот на македонската медицина, добил повеќе значајни награди и признанија, меѓу кои наградата „11 Октомври” за животно дело, Орден за заслуги за народ со сребрена ѕвезда, Орден на трудот со златен венец, Орден на заслуги за народ со сребрени зраци, Орден на Републиката со сребрен венец и други.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  АНКЕТА

  По кој модел на настава треба да започне второто полугодие во училиштата?

  Резултати од анкетата

  Advertisement
  Advertisement
  D’Reamers
  Гостиварпред 4 часа

  „Да исчезне се“ нова песна и спот на D’Reamers

  Македонијапред 5 часа

  Официјално: Од 1 февруари децата се враќаат во училишните клупи

  Македонијапред 5 часа

  Донесена одлука за кратење на изолацијата, еве ги новите правила

  Технологијапред 6 часа

  Следниот Wi-Fi може да биде четири пати побрз

  Македонијапред 7 часа

  Секој трет од тестираните позитивен, нови 2019 случаи на ковид во земјава

  Македонијапред 9 часа

  Второ полугодие да почне со физичко присуство, препорача Комисијата за заразни болести

  Гостиварпред 9 часа

  Долга листа од над 9.500 невработени во Гостивар

  Македонијапред 10 часа

  До крајот на неделава одлука за наставата во второто полугодие

  Гостиварпред 11 часа

  Наредните денови раст на температурите, во сабота северен ветер и снег

  Гостиварпред 11 часа

  Чегранец пријавил дека бил нападнат од својот брат

  Македонијапред 11 часа

  Македонската армија рангираната на 134 место од 140 земји во светот

  Гостиварпред 13 часа

  Паднал и тешко се повредил при скијање во Маврово

  Вестипред 13 часа

  Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

  Македонијапред 2 недели

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Гостиварпред 1 недела

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Гостиварпред 2 недели

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 5 дена

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 1 недела

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Вестипред 1 недела

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 2 недели

  Под истрага 52 годишник од Гостивар фатен со 4,5 кг. хероин

  Занимливостипред 6 дена

  НАУЧНИЦИТЕ ПОТВРДИЈА: Душата постои и таа е бесмртна

  Гостиварпред 1 недела

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 1 недела

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 3 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 9 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 12 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена