Поврзи се со нас

Занимливости

На денешен ден – 30 декември

Објавено

на

  1691.- Умрел англискиот хемичар и физичар Роберт Бојл.

  1803.- Во составот на САД влегла дотогашната француска колонија Луизијана.

  1865.- Во Бомбај, Индија, е роден Радјард Киплинг, англиски писател. Извонредно ја познавал таинствена Индија и пишувал книги за деца со тематика од живописниот свет и природата воопшто. Негови најпознати дела се “Вистински приказни”, “Книга за џунглата”, “Ким”, “Храбрите капетани” и други. Во 1907 година ја добил Нобеловата награда за литература. Умрел во Лондон, на 18 јануари 1936 година.

  1899.- Во Лондон умрел Џемс Пеџет, англиски хирург, еден од основачите на модерната патологија. Роден е на 11 јануари 1814 година.

  1903.- Во пожар во чикашкиот театар „Ириквои“ загинале 588 лица.

  1906.- Роден е англискиот филмски режисер Керол Рид. Филмови: „Ѕвездите гледаат од небо“, „Ноќен воз за Минхен“, „Бегалец“, „Третиот човек“, „Јаре за две пари“, „Трапез“ „Клуч“, „Наш човек во Хавана“, „Агонија и екстаза“, „Оливер“ (носител на „Оскар“).

  1909.- Убиен бил Ѕоле Стојчев, македонски револуционер, борец против османлиската власт, против пропагандите во Леринската околија на Битолскиот револуционерен округ и против аспирациите на Бугарија, Србија и Грција спрема Македонија. Роден бил во Баница, Леринско, во 1867 година.

  1916.- Во Петроград бил убиен и фрлен во реката Нева – Григориј Ефимович Распутин, легендарен и контроверзен духовник, долго време исклучително влијателна личност на рускиот царски двор.

  1922.- Официјално бил основан Сојузот на Советските Социјалистички Републики (СССР) федерална заедница создадена од Русија, Белорусија, Украина и Транскавкаската Федерација. Подоцна се приклучиле или се формирале и другите советски републики.

  1933.- Романската екстремистичка политичка организација „Железна гарда“ го убила претседателот на владата Јон Дуку.

  1947.- Умрел англискиот филозоф Алфред Норт Вајтхед, еден од најзначајните англосаксонски мислители на 20. век. Дела: „Математички принципи“, „Расправа за универзалната алгебра“, „Организација на мислењата“, „Истражување на принципите на природните знаења“, „Науката и модерниот свет“, „Процес и реалност“, „Смелите потфати на идеите“.

  1949.- Во Скопје бил формиран Балетскиот ансамбл при Македонскиот народен театар, под раководство на Ѓорѓи Македонски и неговата соработничка Анелиза Асман.

  1949.- Виетнам бил прогласен за суверена држава, по француската колонијална управа.

  1964.- Основана била Конференцијата на Обединетите нации за трговија и развој – УНКТАД.

  1968.- Умрел норвешкиот државник Тригве Ли, прв генерален секретар на Обединетите нации од 1946 до 1952 година. Пред Втората светска војна бил секретар на Социјалистичката партија на Норвешка и министер за правосудство, а по германската инвазија на Норвешка, во 1940 година, шеф на дипломатијата во пребегнатата влада во Лондон.

  1989.- Полското собрание воспоставило повеќепартиски политички систем.

  1991.- На состанокот во главниот град на Белорусија, Минск, лидерите на Заедницата на Независните Држави, создадена по распадот на Советскиот Сојуз, не се договориле за заедничка армија и на сите поранешни советски републики им било дозволено да формираат сопствени вооружени сили.

  1996.- Министерството за надворешни работи на Република Македонија соопштило дека Македонија и Оман воспоставиле дипломатски односи.

  1997.- Во Скопје излегол првиот број на двонеделниот магазин „Форум“.

  2004.- Умрел американскиот џез-музичар, „кралот на свингот“ Арти Шо. Важел за врвен кларинетист. Компонирал концерти за кларинет и низа познати мелодии, како “Nightmare”, “Any old time”, “Everything’s Jumpin”.

  2006.- Погубен бил поранешниот ирачки лидер Садам Хусеин.

  2017.- На 79-годишна возраст почина генерал Трајче Крстевски, поранешен началник на Генералштабот на АРМ. Генералот Крстевски беше трет началник на ГШ на Армијата на Република Македонија во период од 22 јануари 1996 до 11 февруари 2000 година. Во времето на распадот на Југославија, тој бил на служба во Република Хрватска. Поради познатите настани што се случија во 1991 година, тој ја напушта ЈНА и се враќа во Република Македонија, каде се приклучува во процесот на формирањето на воените формации на единиците на АРМ.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  АНКЕТА

  По кој модел на настава треба да започне второто полугодие во училиштата?

  Резултати од анкетата

  Advertisement
  Advertisement
  D’Reamers
  Гостиварпред 3 часа

  „Да исчезне се“ нова песна и спот на D’Reamers

  Македонијапред 3 часа

  Официјално: Од 1 февруари децата се враќаат во училишните клупи

  Македонијапред 3 часа

  Донесена одлука за кратење на изолацијата, еве ги новите правила

  Технологијапред 4 часа

  Следниот Wi-Fi може да биде четири пати побрз

  Македонијапред 5 часа

  Секој трет од тестираните позитивен, нови 2019 случаи на ковид во земјава

  Македонијапред 7 часа

  Второ полугодие да почне со физичко присуство, препорача Комисијата за заразни болести

  Гостиварпред 7 часа

  Долга листа од над 9.500 невработени во Гостивар

  Македонијапред 8 часа

  До крајот на неделава одлука за наставата во второто полугодие

  Гостиварпред 9 часа

  Наредните денови раст на температурите, во сабота северен ветер и снег

  Гостиварпред 9 часа

  Чегранец пријавил дека бил нападнат од својот брат

  Македонијапред 9 часа

  Македонската армија рангираната на 134 место од 140 земји во светот

  Гостиварпред 11 часа

  Паднал и тешко се повредил при скијање во Маврово

  Вестипред 11 часа

  Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

  Македонијапред 2 недели

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Гостиварпред 1 недела

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Гостиварпред 2 недели

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 5 дена

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 1 недела

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Вестипред 1 недела

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 2 недели

  Под истрага 52 годишник од Гостивар фатен со 4,5 кг. хероин

  Занимливостипред 6 дена

  НАУЧНИЦИТЕ ПОТВРДИЈА: Душата постои и таа е бесмртна

  Гостиварпред 1 недела

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 1 недела

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 3 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 9 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 12 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена