Поврзи се со нас

Занимливости

Интересна физика: Зошто бумерангот се враќа?

Објавено

на

Припадниците на нашиот вид користат бумеранг многу повеќе од она што го мислевме – илјадници години, пишува National Geographic.

Најстариот пронајден примерок е направен од коска од мамут, а интересно е што бумерангот се користел за лов. Ова необично оружје, кое во тоа време воопшто не му се враќало на тој што го фрлил, му овозможило на ловецот од голема далечина да го нападне пленот. Секако, на тој начин се ловеле претежно помали животни, а некаде се користи и денес, за лов на птици.

Се верува дека бумерангот каков што имаме можност да го видиме и да го искористиме денес, најчесто за игра, е создаден „случајно“. Се претпоставува дека некој издлабил бумеранг, но со погрешна форма. Ваквата алатка долетала назад кај тој што ја фрлил, после што се родила една од најмистериозните и најинтересните направи од човечка рака.

Меѓутоа, зошто се враќа?

„Крилјата“ на бумерангот, односно неговите краци се обликувани како крилја на авион. Тие се рамни на дното и прецизно заоблени одозгора, благодарение на што воздухот се „извртува“, а притисокот е помал над бумерангот отколку под него. Се разбира, секој кој некогаш фрлил бумеранг знае дека не е сѐ во формата, туку важно е и како е фрлен. Треба да се фрли вертикално, држејќи го за едното крило, додека другото е насочено нагоре, а центарот на бумерангот е насочен кон вас.

Во лет се врти во воздухот така што крилото што е над него се движи побрзо од она што лета пониско. Разликата во притисокот на крилото на воздухот создава момент на сила, што дополнително малку ја навалува рамнината на ротација. Бумерангот ротира околу својата оска, така што подигањето е поголемо во горната положба на ротација. Резултат: патеката е крива. Ова е познато во физиката како жироскопска прецесија.

Ако се фрли правилно, ротационата сила неизбежно ќе се појави и таа ќе биде константна за време на краткото летување на бумерангот и неговиот моментум (аголна динамика), па бумерангот ќе направи „купола“. Значи, неизбежно е да се врати кај тој што го фрлил.

Во соработка со Е наука

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 5 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 6 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 7 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 7 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 10 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 11 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 12 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 14 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 16 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 17 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 5 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена