fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

На инфективно во Гостивар има 9 пациенти со ковид, ширењето на вирусот за сега е стабилизирано

Објавено

на

Додека во земјава состојбата со коронавирусот периодов се влошува и бележи висок раст на новозаболени, регионот на Гостивар за сега останува стабилен. Во изминатото деноноќие во Македонија се регистрирани 83 новозаразени со коронавирус. Гостивар е без нов случај, додека тетовско има 5.

На инфективното одделение во гостиварската болница моментално се лекуваат 9 пациенти заболени од ковид, од кои еден добива кислородна поддршка.

Началникот на одделението д-р Ратко Наумоски вели дека хоспитализираните пациенти се стабилни.

„Најголемиот дел од новозаразените периодов се на домашно лекување, со лесни симптоми и кај нас на инфективното одделение се јавуваат исклучиво телефонски, за некој совет и консултација. Ние со сите пациенти сме нон стоп во контакт и задоволни сме што бројот на пациенти во потешка состојба е релативно мал на ниво на Гостивар“, информираше д-р Наумоски.

Коронавирусот изминатиот период повторно се појави во села од реканскиот крај. Медицинските служби ја следат состојбата и ги вршат потребните тестирања на населението. „Како потенцијални жаришта се јавуваат селата Жировница и Ростуше. Таму епидемиолошката служба оди и на лице место им зема бисеви на поголем број граѓани. Потоа ние ги контактираме оние чии резултати се позитивни во врска со нивната состојба.“, рече докторот.

Во денешната официјална ковид статистика евидентиран е еден починат пациент од Тетовско на 73 годишна возраст. Како оздравени се запишани 7 пациенти од Гостивар и 4 од Тетово.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Гостиварпред 4 недели

Од полноќ нови цени на горивата

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!