Поврзи се со нас

Гостивар

На инфективно во Гостивар моментално нема хоспитализирани пациенти со ковид

Објавено

на

  • Shqip

На инфективното одделение во Гостивар моментално нема хоспитализирани болни со ковид. Последната пациентка по направен тест со негативен резултат, вчера била префрлена за натамошно лекување на интерното одделение. Инфективно сепак продолжува да функционира како ковид центар, додека не се донесе поинаква одлука од Министерството за здравство.

За сега останатите пациенти, кои најчесто се со цревни инфекции, се третираат само амбулантски.

„Амбулантски ги третираме пациентите со цревни инфекции кои во летниот период се актуелни, со пролив, повраќање, грчеви во стомакот, некои со покачена температура. Им даваме инфузија, препишуваме терапија, значи само амбулантски, бидејќи се‘ уште се водиме како ковид центар, и така ќе биде додека државата, односно Министерството за здравство тоа не го укине.“, вели д-р Ратко Наумоски, раководител на инфективно одделение во Гостивар

Регионот на Гостивар има само 7 активно заразени со коронавирус. Изминатата недела беше потврден само еден нов случај, додека нови приеми на инфективно немало подолго време.

Од првиот регистриран случај на ковид во Гостивар, во март лани до сега на инфективно биле хоспитализирани над 700 лица. Амбулантна терапија и помош им била пружена на повеќе од 4.800 пациенти.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Анкета

Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 час

Собир во чест на мавровецот г.г. Доситеј II – возобновената камбана на црквата Св.Никола Летен биеше за јубилејот

Спортпред 3 часа

КК Гостивар ја пречекува екипата на Академија ФМП (19 часот)

Вестипред 4 часа

Спречен обид за атентат врз Ердоган, јавуваат турски медиуми

Гостиварпред 6 часа

Акција во Гостивар и Тетово-Возеле пијани, ќе платат „дебели“ казни и остануваат без дозвола

Занимливостипред 6 часа

Што стилот на облекување кажува за човекот?

Македонијапред 18 часа

Алтернатива одлучи, ќе биде дел од Владата и парламентарното мнозинство

Гостиварпред 22 часа

Гостиварец го нападнал својот татко, зачести семејното насилство во Гостивар

Македонијапред 23 часа

Истражување за ефикасноста на антиковид вакцините во Македонија

Гостиварпред 1 ден

Нови 342 случаи на корона во земјава од 2.349 тестирања, во Гостивар 2

Гостиварпред 1 ден

Види ја личноста, не попреченоста! Гостивар во чест на Светскиот ден на лицата со посебни потреби

Македонијапред 1 ден

8 декември неработен ден за сите граѓани

Македонијапред 1 ден

Замрзнати цените на лебот, маслото, млекото, месото…

Здравје и убавинапред 1 ден

Пет намирници од кои се плашат вирусите

Што, како, каде?!пред 2 недели

-20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

Гостиварпред 2 недели

Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

Гостиварпред 1 недела

Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

Вестипред 2 недели

Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

Гостиварпред 2 недели

Обвинителот пукал во воздух за да се спаси, ЈО со детали за случајот во гостиварско Чегране

Гостиварпред 2 недели

Државата да ни обезбеди домови, бараат семејствата од изгорените бараки во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Изгореа бараките спроти техничкото училиште во Гостивар

Гостиварпред 3 дена

„Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

Гостиварпред 2 недели

Излезе од печат тријазичната збирка „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови“

Гостиварпред 1 недела

Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

Вестипред 2 недели

Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

Гостиварпред 2 дена

Искршени и оштетени надгробни плочи на старите православни гробишта во Гостивар

Локални избори 2021пред 2 месеци

Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 6 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 6 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 6 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 7 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 7 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 10 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 11 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 1 година

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 1 година

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!