Поврзи се со нас

Гостивар

На инфективно во Гостивар „најгусто“ било во август со 63 пациенти со ковид

Објавено

на

На инфективното одделение во општата болница во Гостивар, од почетокот на пандемијата заклучно со август биле лекувани 168 пациенти со ковид. Според податоците од медицинските служби вкупната бројка на болнички денови е 1.694, а пациентите во просек на инфективно лежеле по 10 дена.

Најмногу пациенти имало во август – 63, кога и регионот на Гостивар беше во најкритичната фаза на ширење на коронавирусот. Во јули биле хоспитализирани 40, јуни 15, мај 6, април 19 и во март 25 пациенти.

Повеќето од пациентите кои се лекувале на инфективно, биле од повозрасната генерација, но имало и помлади од 30 до 40 годишна возраст. До сега не било хоспитализирано ниту едно дете заразено со коронавирус.

Моментално подрачјето на Гостивар (општините Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше) е со 69 активно заболени и се води како регион со спорадични случаи со понизок степен на ризик од ширење на вирусот.

Сподели ја веста:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена