Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

  • Дата: 29/11/2018

Најавена богата петочна културна вечер во Гостивар

Убава вест за сите оние кои се љубители на ликовната уметност или на поезијата во Гостивар. Утревечер (30 ноември) ќе се одржат два настани, изложба и поетско читање.

Во галеријата Култ ќе биде отворена изложба под наслов „Сува игла“, на која ќе бидат претставени графики изработени од ученици од средните училишта во Гостивар. Делата се создадени под менторство на уметниците Ивана Настески и Бурхан Ахмети.

Клубот на млади поети, пак го организира ноемвриското издание на поетското читање „Проекции под исто небо“, кое ќе се одржи во Центарот за млади и заедницата. На поетското читање учествуваат млади гостиварци, а како специјални гости се најавени  професорите Митко Хаџи Пуља и Ахметнафи Ибраим и младата Eлиза Абдијa.

Двата настани имаат мултиетнички карактер и започнуваат во 19 часот.

 

Оставете коментар

Вашата Емаил адреса нема да биде објавена.Задолжителните полиња се означени *

*