Поврзи се со нас

Македонија

Најавено можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Објавено

на

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика во делот на движење на цените во трговијата на мало и трговијата на големо за месец ноември и ако има зголемување на цените ние уште утре ќе донесеме одлука за проширување на одлуката со дополнителни производи, а тоа би биле ориз и јајца, изјави министерот за економија Крешник Бектеши.

На прес конференција во Битола, министерот Бектеши посочи дека одлуките не важат за денешните цени, туку важат за цените на производите кои биле формирани од трговците од 1 декември.

-Цените од 1 декември ќе важат до 31 јануари 2022 година. Цените не може да се зголемат туку само да се намалат и затоа ние правиме напори да го зголемиме производството на електрична енергија, да нема ценовни шокови со електричната енергија и трошоците на претпријатијата да бидат помали нагласи Бектеши за време на посетата на РЕК Битола и додаде дека со владините одлуки се штити стандардот на граѓаните.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 час

Таравари: Гостивар треба да биде модел за Северна Македонија за меѓуетничките односи

Македонијапред 2 часа

Пендаровски ги потпиша указите за петте закони за изградба на коридорите 8 и 10д

Гостиварпред 3 часа

Во Градец пуштен во употреба Дневен центар за лица со попреченост

Гостиварпред 4 часа

Нарушен јавен ред и мир во Гостивар на прославата за Ердоган

Македонијапред 5 часа

Бектеши: Нема продолжување на мерката за замрзнување на цените на земјоделските производи и нема поскапување на струјата

Гостиварпред 6 часа

Реоформен Младинскиот совет во Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Тепачка во гостиварска Циглана, приведени неколку лица

Македонијапред 7 часа

УЈП: Рокот за годишните даночни пријави истекува на крајот од овој месец

Македонијапред 9 часа

Одржана 10. државна изложба на македонско овчарско куче караман

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Njoftohet zgjerimi i mundshëm i listës së produkteve me çmime të ngrira

Објавено

на

Është publikuar lista e produkteve të cilave u është ngrirë çmimi, ndërsa nesër në seancë të qeverisë do të shqyrtojmë të dhënat nga Enti i Statistikave në fushën e lëvizjes së çmimeve në tregtinë me pakicë dhe shumicë për muajin nëntor dhe nëse ka rritje të çmimeve. Ne do të marrim vendim që nesër për zgjerimin e vendimit me produkte shtesë, që do të ishin orizi dhe vezët, tha ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi.

Në një konferencë për media në Manastir, ministri Bekteshi theksoi se vendimet nuk vlejnë për çmimet e sotme, por për çmimet e produkteve që tregtarët i kanë formuar më 1 dhjetor.

  • Çmimet nga 1 dhjetori do të jenë të vlefshme deri më 31 janar 2022. Çmimet nuk mund të rriten por vetëm të ulen dhe prandaj po bëjmë përpjekje që të rritet prodhimi i energjisë elektrike, të mos ketë goditje në çmim me energjinë elektrike dhe shpenzimet e kompanive të jenë më të ulëta, tha Bekteshi gjatë vizitës së tij në REK Manastir dhe shtoi se vendimet e qeverisë mbrojnë standardin e qytetarëve.
Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена