fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Најбараните професии во 2020-та!

Објавено

на

LinkedIn“ објави своја годишна листа на професиите за кои најмногу расте интерес, професии со голем раст во последните 5 години, и особено во иднината!

Ова се топ пет најбарани професии чиј успех се должи на развојот на технологијата во претходната деценија.

Инженер за безбедност на сајт

Инженеринг за обезбедување на сајтови е дисциплина која вклучува аспекти од софтверскиот инженеринг и ги применува на проблемите на инфраструктурата и работата. Главната цел е да се создаде високо безбеден софтверски ситем.

Инженеринг за управување на податоци

Личноста која се занимава со оваа работа управува со базата на податоци, серверите и системскиот инженеринг. Во основа се занимава со колекција на низа технологии кои се потребни за завршување некој проект.

Научник на податоци

Примамливоста на оваа улога е во директна корелација со професиите на пазарот за алатки за масовна обработка и анализа на податоци со кои се служат научниците во областа на податоци чија задача е да ги истражуваат значајните колерации во непрекинато растечките количини на податоци и да ги претворат во откритија.

Инженер за роботика

Инженерот за роботика е “дизајнер позади кулисот“, одговорен за создавање роботи и роботски системи кои се во состојба да објавуваат задачи кои луѓето не можат или пак не сакат да ги извршат. Тие со своите креации помагаат работата да биде полесна, посигурна и поефикасна.

Експерт за вештачка интелигенција

Вообичаено, инженерот истражувал или друг експерт кој се фокусира на машинското учење и вештачката интелигенција, смислуваат работи како тоа каде има смисла на имплементарен Al или пак изградба на Al систем.

Во соработка со Е наука

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!