Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Најчестите грешки при употреба на креми за сончање

Објавено

на

  Заштитата при сончање, меѓу другото, го намалува ризикот од изгореници, но и опасноста од рак на кожата, како и влијанието на Сонцето врз стареењето.

  Д-р Стефани Ои, општ лекар во клиниката „Мајхелткер“ во Лондон, тврди дека повеќето луѓе не се свесни за соодветните мерки на претпазливост за заштита на кожата од оштетување при сончањето. Тоа вклучува и недоволно нанесување крема за сончање, некористење заштитен фактор 50 – за оние најчувствителните… Следат уште неколку од најчестите грешки.

  Нанесување на кремата предоцна

  Многумина чекаат да дојдат на плажа или прво да легнат на лежалката па да нанесат крема за сончање. Ои предупредува дека дотогаш веќе е предоцна.

  – Кремата за сончање треба да се нанесе најмалку 30 минути пред излегување на Сонце. Покрај тоа, поради пливањето, но и потењето, кремата треба да се нанесува на секои два часа, појасни таа.

  Крем за сончање со истечен рок

  Повеќето производи за сончање имаат рок на траење од 12 месеци. Користењето застарена крема за сончање е понеделотворно во заштитата на кожата од штетните УВ-зраци, а последиците може да бидат многу лоши.

  Телото произведува витамин Д од сончевата светлина на кожата – што помага да се одржат коските и мускулите здрави и многу повеќе од тоа. Ои советува дека секогаш може да се зема повеќе од овој витамин.

  Што повеќе, толку подобро!

  Постојаното нанесување на кремата е клучно за заштита од Сонцето.

  – Повеќето од нас не ставаат доволно крема за сончање. За правилно да го заштитите лицето, треба да нанесете крема за сончање на два прста, додека на Вашето тело му треба дури и цела чаша. Ако користите шише со спреј, треба да го вклучите или прскате неколку пати на секој дел од телото за да се обезбеди соодветна заштита, вели таа.

  Д-р Ои смета дека нема посебни правила за децата.

  – Кремата треба да се нанесува обилно на телото – што повеќе – толку подобро! А, исто така, бебињата помали од шест месеци треба целосно да се заштитат од Сонцето, нагласи докторката.

  Кремата не е „блок“

  Кремата за сончање делува како филтер, а не како „блок“ – што значи дека кожата сѐ уште може да се оштети. Најдобра заштита е целосно да се држите подалеку од Сонцето во часовите кога тоа е најсилно – меѓу 11 и 15 часот.

  – Не е секогаш можно да се држите подалеку од Сонцето, затоа не заборавајте да побарате сенка, носете шапка со распон и покријте се со широка облека што „дише“. Запомнете – нема здраво потемнување, истакна таа.

  Но, сончањето е она што прави кожата да ги заштити своите клетки од штетните зраци, создавајќи пигмент како „блок“.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Македонијапред 11 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 14 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 16 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 17 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 18 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 18 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 18 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 20 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 20 часа

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 21 час

  Се намалува цената на горивата

  Македонијапред 21 час

  Почна исплатата на социјалната помош за јуни

  Гостиварпред 23 часа

  Казни за 65 мотоциклисти во Гостивар и Тетово, 3 мотори одземени

  Гостиварпред 24 часа

  Јули продолжува со жештини и развој на нестабилност во попладневните часови

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена