Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Совети за заштита од оси

Објавено

на

Осите во зимските месеци се во хибернација… Во април се будат, а во јули, август и септември се најактивни. Тоа значи дека опасноста за убод од оса периодов е најголема.

Зошто осите боцкаат?

Тие го прават тоа кога се чувствуваат загрозени. Тоа е нивниот начин да се одбранат од можен напад. Слично како и пчелите, само женките-оси можат да убодат, но за разлика од пчелите – овие се способни да ја нападнат жртвата неколкупати. Стручњаците велат дека осите нема да убодат некого ако тој е во мирна состојба, а поголема е можноста да биде нападнат, ако осата почувствува дека е закана за нивното гнездо или се обиде да ја избркате.

Убодите се полни со отрови, што може да го влоши здравјето кај човекот, а некои доживуваат и алергиски реакции опасни по живот.

Што да се прави при убод од оса?

Доколку се случи убод, важно е што поскоро да ја отстраните осилката со отровот. Тоа може да се изгребе од кожата со работ на кредитна картичка, на пр., но и со ноктите. Сепак, не се препорачува да ги користите прстите или пинцети бидејќи тоа може да предизвика ширење на отровот.

Откако ќе ја отстраните осилката, прво треба тоа местото на убодот да се измие со сапун и вода. Потоа се става мраз или ладна облога и тоа се држи најмногу 10 минути, за да се намали отокот.

Избегнувајте гребење на раната за да го намалите ризикот од инфекција.

Не користете домашни лекови како што се оцет или сода бикарбона, бидејќи веројатно, нема да помогнат.

Некои луѓе се алергични на убоди од оса, што може да доведе до анафилактичен шок, за којшто треба итен медицински преглед и третман. Симптомите на анафилакса се: Тежок оток, чешање, вртоглавица, гадење и повраќање, грчеви во стомакот, ненадеен пад на крвниот притисок.

Како да избегнеме убод од оса?

Иако не може целосно да се избегне опасноста од убод од оса, може значително да се намали, само ако сите се придржуваат до следниве правила:

Избегнувајте парфем или колонска вода, коишто може да привлечат оси.

Избегнувајте облека со светли бои.

Останете смирени ако оса се приближи или слета на кожата.

Не допирајте го осилото и не се приближувајте премногу до тоа гнездо.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 2 часа

Приведени три лица поради физичка напад во Врапчиште

Македонијапред 3 часа

Поевтинуваат горивата

Македонијапред 4 часа

„Global Firepower“: САД прва воена сила во светот, Русија втора, Северна Македонија на 135 место

Македонијапред 5 часа

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Вестипред 6 часа

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Македонијапред 6 часа

Дваесет и една година од загинувањето на армиските припадници кај Карпалак

Македонијапред 7 часа

Какво време не‘ очекува во новата работна недела?

Вестипред 23 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 1 ден

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 1 ден

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 2 дена

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 2 дена

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 2 дена

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 6 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 3 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Гостиварпред 5 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 7 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 6 дена

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Македонијапред 1 недела

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 6 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена