Поврзи се со нас

Гостивар

НАЈЧИТАНИ ВО 2020: Во Мавровско езеро кај Леуново се трага по чамец потонат пред 40 години

Објавено

на

  На опашката сме од оваа 2020-та година и редно е да се потсетиме на најинтересните и најчитаните текстови на Gostivarpress.mk од 1 јануари, па се до денеска (без хроника и ковид). Порталот Gostivarpress.mk во оваа 2020 објави околу 4.200 вести, од кои 95% се авторски на редакцијата и имаше повеќе од 8.151.000 посети.

  Денес утре и задутре, целосно ќе ги реобјавиме 15-те најчитаните прилози, да се потсетиме што беше тоа што најмногу го привлече вашето внимание…


  Објавенo на: Авг 23, 2020 @ 22:53

  Денешниот ден во близина на месноста Црн камен во Леуново беше исполнет со возбуда и интересни случувања. Нуркачи презедоа смел потфат во водите на Мавровско езеро. Членови на Еколошко-нуркачкиот клуб „Пена“ и Спелеонуркачкиот клуб „Врело“ тргнаа во потрага по чамец кој во езерото е потонат пред 40-тина години.

  Кире Ангелески, Ристе Тодоровски, Дарко Јовановски и Горан Делов се нуркачите кои влегоа во немирните и студени води на Мавровско езеро во потрага по потонатиот чамец.

  „Пет часа траше нуркањето, потрагата по чамецот, се спуштивме на 22 метри длабочина, после 16 метри видливоста поради тињата се повеќе се намалува и моравме да користиме подводни светилки. Температурата на водата од почетни 21 степен, се спушти до 9 степени на таа длабочина. Тлото е претежно силна тиња и камења, бидејќи тлото е поприлично стрмно кон средината, постои можност чамецот да е повлечен подлабоко кон внатрешноста, а и не е отфрлена можноста и да е затрупан во тињата“, ни откри Кире Ангелески од Спелеонуркачкиот клуб „Врело“.

  Неуспешниот денешен обид не ги обесхрабрува нуркачите и поддржувачите да се откажат од потфатот да го извадат чамецот од водите на Мавровско езеро.

  „Дојдовме со комплетна опрема за извлекување на потонати пловни објекти, имаме мал проблем со лоцирањето на чамецот пошто бараме според кажување и немаме прецизен радиус каде би барале. Но, нема тукутака да се откажеме. Во следните обиди ќе побараме сонар од метеролошки и ќе пробаме површински да го лоцираме со помош на технологијата и потоа го извлечеме со посебни балони“, појасни Дарко Јовановски, од Еколошко-нуркачкиот клуб „Пена“.

  По кажувањата на жителите на Леуново и Ниќифорово, токму во оваа област пред 40-тина години, потонат е 7 метарски железен чамец, кој бил во сопственост на семејство од Ниќифорово и бил главно пловно превозно средство за жителите на овие села.

  „Целава идеја започна на минатогодишниот пливачки маратон, кој се одржа по повод одбележувањето на славата на Леуново, „Успение на Пресвета Богородица“. Им ја раскажав приказната на нуркачите за потонатиот чамец и луѓето кои инаку се големи пријатели и секогаш добредојдени во овие села, рекоа дека ќе дојдат и ќе се обидат да го пронајдат и извлечат чамецот од водите на Мавровско езеро“, вели Драган Блажевски од Ниќифорово.

  Сончевиот ден, привлече поголем број на туристи на августовското сонце од разни делови на земјата на Црн камен на брегот на Мавровско езеро, кои срамежливо се распрашуваа што се случува во водите на езерото. Но, трагањето по потонатиот чамец не можеше да помине без жителите на Леуново и Ниќифорово кои добро знаеа што се бара и со возбуда споделуваа спомени и дешавки за чамецот, за кои очигледно ова беше посебен момент на кои со задоволство се присетуваа.

  „Овој чамец беше единствена атракција во 60-тите години, две децении беше главно пловно превозно средство за жителите на овие места, со него се одеше на кино од Ниќифорово до Анови, каде и да имаше фудбалски турнир во овие села фудбалерите се носеа со него, на селски слави се одеше со него. Чамецот потона некаде 1980 или 1981 година“, се присетуваше Душко Шарески од Леуново.

  Неизбежни беа и анегдотите за овој чамец според кажувањата на присутните на денешната потрага. Своевремено со овој чамец од едниот крај на езерото на другиот се превезла целата бина, се разбира демонтирана и официјално исчезната, на која настапувал славниот Здравко Чолиќ во Маврови Анови во 70-тите години на познатиот избор на мавровска убавица.

  Како се присетуваа собраните леунци и ниќифорци последната пловидба на „легендарниот“ чамец била кога тој заполовил во водите на езерото, по неповолни временски услови, заради љубов.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 7 часа

  227 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 15 починати лица

  Локални избори 2021пред 8 часа

  Ахмети и Бејта на средба во Дебреше: Бараме поддршка не за свој интерес, туку за проекти и развој

  Македонијапред 12 часа

  Трета доза антиковид вакцина до сега примиле 10.386 граѓани

  Гостиварпред 16 часа

  Тројца повредени во судир на автомобили кои ги возеле малолетник и 18 годишник

  Гостиварпред 18 часа

  Владиката г.Јосиф чиноначалствуваше на света литургија во новоизградена црква во Загреб

  Гостиварпред 18 часа

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Локални избори 2021пред 19 часа

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Занимливостипред 20 часа

  Од најмалите до најголемитe – факти кои докажуваат колку се фасцинантни животните

  Вестипред 1 ден

  КК Гостивар го „нагости“ Работнички со +26 поени разлика

  Гостиварпред 1 ден

  Позитивни на коронавирус 11% од тестираните во Македонија, Гостивар има 3 нови случаи

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Ахмети: На Гостивар му треба достоен лидер, не сме далеку од победа

  Локални избори 2021пред 2 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 дена

  ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 6 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 18 часа

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 6 дена

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Гостиварпред 2 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!