Поврзи се со нас

Занимливости

Најпопуларните кучешки раси за 2021 година

Објавено

на

  Познато е дека кучињата се едни од најпознатите и најзастапените домашни миленичиња. Исто така познато е дека кучињата се најдобри пријатели на човекот. Тие се ценети придружници, познати по својата љубов и лојалност и постојана подготвеност да издејствуваат насмевка на лицата на нивните сопственици.

  Во продолжение следуваат 10-те најпопуларни раси на кучиња за оваа година.

  Лабрадор

  Лабрадорите се први на оваа листа речиси 30 години. Тие се енергични, послушни, добродушни, убави кучиња и големи пријатели. Многу сакаат да играат, особено во вода, па така тие никогаш не испуштаат прилика за пливање.

  Француски булдог

  Оваа раса е една од најпопуларните раси на мали кучиња во светот. Тие се разиграни и лесно прилагодливи. Oвие кучиња се доста интелегентни и добро се вклопуваат со деца и други животни.

  Германски овчар

  Германскиот овчар отсекогаш бил на оваа листа на најпопуларни раси. Тие се големи кучиња, подвижни и мускулести. Гермаските овчари се лојални, паметни, самоуверени и смели кучиња.

  Златен ретривер

  Златните ретривери се паметни, верни, чувствителни и љубезни кучиња. Тие се дружељубиви со други кучиња.  Добри, трпеливи и заштитнички настроени со малечки деца.

  Англиски Булдог

  Oвие кучиња се едни од најмрзливите кучиња, но исто така тие се искрени, паметни, нежни и некомплицирани за чување. Одлично се сложуваат со децата и се пријателски настроени кон секого. Англиските булдози многу често се лигават.

  Пудла

  Пудлите сакаат многу внимание. Тие се многу активни, немирни кучиња и не се воопшто агресивни. Пудлите се интелектуалци и дружељубиви миленичиња кои за многу брзо време стануваат омилен член на семејството.

  Бигл

  Овие кучиња се весели, друштвени, храбри и многу паметни, но понекогаш знаат да бидат и тврдоглави. Биглот е најпослушната раса на кучиња. Обично овие кучиња се ловџиски.

  Ротвајлер

  Ротвајлерите се големи, тешки и високи кучиња. Ротвајлерите секогаш сакаат да се на прво место и затоа сопствениците на оваа раса треба да бидат строги и со цврст карактер.

  Германски птичар со кратко крзно

  Оваа раса кучиња се ловџиски кучиња. Тие се многу паметни, активни и друштвени кучиња. Тие се желни да научат и секогаш сакаат да бидат до сопственикот и да работат заедно.

  Зајак дакел

  Оваа раса на кучиња е една од најмилите претставници на ловечката раса. Таа раса била одгледувана да лови зајаци. Тие се храбри, паметни, внимателни и добри ловци.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Гостиварпред 4 минути

  Горештините се ризик за пожари, апел до излетниците и земјоделците да не палат оган

  Гостиварпред 1 час

  Викенд временска прогноза

  Спортпред 15 часа

  Уште еден гостиварец во „бело-синиот“ дрес – КК Гостивар го ангажираше Лефковски

  Македонијапред 15 часа

  Од понеделник личните документи ќе се издаваат со новото уставно име на земјава

  Гостиварпред 16 часа

  Недисциплина зад воланот, 35 казни во Гостивар за брзо возење и други прекршоци

  Гостиварпред 19 часа

  3 смртни случаи, 10 нови корона позитивни во земјава, гостиварско нема промени

  Гостиварпред 20 часа

  На инфективно во Гостивар моментално нема хоспитализирани пациенти со ковид

  Македонијапред 21 час

  Утре стигнуваат 100.000 вакцини Фајзер, во недела 500.000 Синовак

  Гостиварпред 22 часа

  Беснееле пожари на повеќе места во гостиварско

  Гостиварпред 23 часа

  Тројца обвинети за препродажба на хероин во Гостивар

  Македонијапред 24 часа

  Работната група за канабис ги дефинираше поимите декриминализација, легализација и депенализација на употреба на канабис

  Вестипред 1 ден

  Бидете внимателни во природа, крлежите демнат

  Македонијапред 2 дена

  Зголемувањето од 3,5 денари на еколошката такса за горивата помина на Влада

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 7 дена

  Приведени 2 лица од гостиварско-пукале со пиштол и повредиле дебранец

  Гостиварпред 2 недели

  Од среда без полициски час и ограничувања на број на гости на свадби, дозвола за забави во кафулињата-предлози на Комисијата

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарници и парични награди за најдобрите ученици во Гостивар

  Еден ден со..пред 6 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Гордана Страшевска, професорка по македонски јазик

  Гостиварпред 2 недели

  Емотивно: Половина век матура на осмата генерација од гимназијата во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Драма во Гостивар, маж нападнат од бившата жена и нејзината мајка

  Гостиварпред 2 недели

  Случај на каснување од змија во Гостивар, внимателно во природа!

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го договори „костурот“ за наредна сезона

  Гостиварпред 1 недела

  Пријавени физички напад во Гостивар и исчезнување на мајка и дете

  Спортпред 2 недели

  Арѓент Беќири од Букурешт ексклузивно за Gostivarpress.mk: Мило ми е што го имаме гостиварецот Муслиу на теренот, очекувам добри резултати од репрезентацијата

  Што, како, каде?!пред 6 дена

  НОВИТЕТ во Гостивар: „Urban GYM“ за секој што сака да биде фит и во форма

  Спортпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 недели

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 недели

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 1 месец

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 2 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 4 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 5 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 8 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 9 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 10 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 11 месеци

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!