Поврзи се со нас

Рецепти

„Натрупана“ пита – за сите што сакаат добар и богат залак

Објавено

на

Оваа пита мора да ја пробате барем еднаш во животот. Многу е специфична на вкус, а сепак ќе ги задоволи и најпребирливите. Се вика „натрупана“ затоа што е богата со состојки кои едноставно се трупаат низ корите како фил.

состојки:

750 гр. кори за пита

500 гр. мелено месо

400 мл. кисела павлака

750 гр. сирење

5 јајца

главица кромид

сол, бибер, магданос, масло

подготовка: Најпрво го ставаме месото со ситно секцаниот кромид во тава да се пропржат, околу 10 минути. Во меѓувреме се додава сол, бибер, магданос. Во друг сад се матат 4 јајца и се мешаат со издробеното сирење и половина од павлаката.

Во плех се редат две кори врз кои се става филот со месо, па врз него се гужват неколку кори и врз нив се става филот со сирењето. Постапката се повторува додека не се потрошат корите. Вака подготвена питата се пече околу 40 минути на 180 степени. Се вади од рерната, се сече на парчиња и одозгора се полева со смеса од преостанатото јајце и павлака. Се враќа на печење уште 10-15 минути.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 37 минути

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 2 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 4 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 5 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 6 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 7 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 8 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 9 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 10 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 2 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена