Поврзи се со нас

Спорт

Нема лабаво во Катар – Стигна и нова топка за завршницата на СП2022

Објавено

на

Последните четири натпревари на Мундијалот во Катар ќе се играат со новата топка Хилм, украсена со бордо нијанси кои потсетуваат на знамето на земјата домаќин на Светското првенство, соопшти Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА).

„Ал Хилм ќе биде официјална меч топка за полуфиналето, третото место и финалето“, велат од ФИФА.

Ал Хилм, што значи сон, ќе ја замени претходната топка Ал Рихл, што на арапски значи патување.

Топките на Светското првенство во Катар се полнат со безжична технологија. Топките Ал Рихла и Ал Хилм се полнат пред секој натпревар за да го напојува „срцето“ што е модерен сензор во внатрешноста на топката. Овој електронски сензор испраќа 500 сигнали во секунда до камерите на стадионите и ВАР собите за да помогне во решавањето на спорните ситуации.

Во вторник од 20 часот се игра првото полуфинале на Светското првенство, а се среќаваат Аргентина – Хрватска. Второто полуфинале е закажано за среда од 20 часот, а ќе играат Франција и Мароко.

Дуелот за третото место се игра во сабота на 17 декември, а финалето е закажано ден подоцна. Двата натпревари се играат во 16 часот.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена