Поврзи се со нас

Вести

Nuk ka nevojë për kufizime të reja, konsiderojnë organet kompetente

Објавено

на

Nuk ka nevojë për masa shtesë kufizuese deri në mbledhjen e radhës të Komisionit për Sëmundjet Infektive sepse në dy ditët e fundit ka një rënie të numrit të të infektuarve rishtazi, tha ministri i Shëndetësisë Bekim Sali.

Në një deklaratë për mediat, Sali tha se sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik që marrin në baza ditore, pandemia në vend tregon shenja uljeje dhe çdo ditë ka një rënie të numrit të të infektuarve të rinj dhe të shtruar në spital.

  • Çdo gjë është nën kontroll. Nuk ka nevojë për masa shtesë. Në Kosovë janë marrë masa më kufizuese pasi gjendja epidemiologjike ka filluar të përkeqësohet dhe kjo është një politikë lokale. Ne nuk kemi masa të tilla kufizuese dhe tani për tani nuk ka nevojë, por çdo vendim është i përjavshëm. Deri në mbledhjen e radhës të Komisionit për Sëmundjet Infektive nuk do të ketë nevojë për masë të re, por shpresoj që qytetarët të jenë të kujdesshëm dhe vaksinimi të rritet, tha sot Sali duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve.

Për momentin, siç theksoi ai, nuk ka nevojë të hapen spitale modulare.

  • Në nivel shtetëror, ne përpiqemi të kujdesemi për pacientët në nivel spitalor. Që nga java e kaluar janë marrë masa për shtimin e shtretërve, çka nënkupton hapjen e objekteve që më parë kanë qenë qendra të Covid-it. Nuk ka nevojë për spitale modulare tani për tani, tha Sally.

Sipas të dhënave të Institutit të Shëndetit Publik, për momentin në vend në 90 përqind është i pranishëm varianti “omikron”, dhe në 10 përqind varianti “delta”.

Leja mjekësore e atyre pacientëve që do të kenë simptoma pas ditës së shtatë do të rregullohet nga mjekët e familjes, pra nëse kanë simptomatologji të virusit, pushimi mjekësor do t’u zgjatet automatikisht edhe për tre ditë të tjera.

  • Shërbimi ynë “Termini im” ka informuar të gjithë mjekët e familjes se si të regjistrojnë këto raste. Epidemiologjikisht udhëzohen nga mjekët e familjes dhe në ditën e shtatë, nëse kanë temperaturë ose ndonjë simptomatologji tjetër, periudha e izolimit të tyre zgjatet automatikisht në tre ditë. Mjeku i familjes rregullon pushimin mjekësor, thotë Sali.
Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 часа

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 4 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 5 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 6 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 7 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 8 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 10 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 11 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 11 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Македонија

Нема потреба од нови рестрикции, сметаат надлежните

Објавено

на

Нема потреба од дополнителни рестриктивни мерки до следниот состанок на Комисијата за заразни болести бидејќи во последните два дена има намалување на бројот на новозаболени, смета министерот за здравство Беким Сали.

Во изјава за медиумите, Сали вели дека според податоците на Институтот за јавно здравје што на дневна основа ги добиваат, пандемијата во земјава дава знаци на стивнување и секој ден има намалување на бројот на новоинфицирани и на хоспитализирани.

– Се е под контрола. Нема потреба од дополнителни мерки. Во Косово се преземени порестриктивни мерки бидејќи епиделошката состојба почнала да се влошува и тоа е локална политика. Ние такви рестриктивни мерки немаме и засега нема потреба, меѓутоа секоја одлука е неделна. До следниот состанок на Комисијата за заразни болести нема да има потреба од нова мерка, но се надевам дека и граѓаните ќе бидат претпазливи и вакцинацијата ќе расте, изјави денеска Сали, одговарајќи на новинарски прашања.

Во моментот, како што истакна, нема потреба и од отворање на модуларните болници.

–  На ниво на држава се трудиме пациентите да бидат згрижени на ниво на болниците. Од минатата недела се преземени мерки да се зголеми бројот на кревети што значи отворање на капацитетите кои претходно беа ковид центри. Од модуларните болници засега нема потреба, рече Сали.

Според податоците на Институтот за јавно здравје, во моментот во земјава во 90 проценти е присутен сојот „омикрон“, а во 10 проценти „делта“ сојот.

Боледувањето на оние пациенти кои ќе имаат симптоми и по седмиот ден ќе го регулираат матичните лекари, односно доколку имаат симтоматологија на вирусот, ќе им се продолжи боледувањето по автоматизам за уште три дена.

– Нашата служба „Мој термин“ ги извести сите матични лекари како да се евидентираат овие случаи. Епидемиолошки тие се водат од матичните лекари и на седмиот ден доколку имаат покачена температура или некоја друга симтоматологија, по автоматизам им се продолжува периодот на самоизолација до три дена. Матичниот лекар го регулира боледувањето, вели Сали.

 

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена