Поврзи се со нас

Гостивар

Неодговорно и опасно: 229 лица во Гостивар без возачка дозвола фатени зад волан

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетовo значително ги засили превентивно-контролните сообраќајни активности во Тетово и  Гостивар и повторно апелира, особено до младите, да не седнуваат зад волан без положен возачки испит и да ја доведуваат во прашање сопствената и безбедноста на другите учесници во сообраќајот.

На возачите-почетници, пак, им се советува во доцните вечерни часови задолжително покрај себе да имаат  придружник и да не консумираат алкохол.

„Зашто, управување возило без дозвола, согласно член 225 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, претставува прекршок за кој е предвидена парична глоба од 250 евра во денарска противвредност, а со толкава глоба че се соочат и сопствениците на возилата кои им ги дале да ги управуваат, иако знаеле дека не го положиле предвидениот возачки испит.“, потсетува портпаролот Марјан Јосифоски.

Во изминатите четири и пол месеци од оваа година, на поширокото тетовско подрачје вкупно биле откриени и санкционирани 598 лица кои управувале без возачки дозволи, најмногу патнички моторни возила, но и товарни. На гостиварското подрачје вкупната бројка на санкционирани лица без возачки дозволи годинава изнесува 229.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена