Поврзи се со нас

Гостивар

Невработени и лица со попреченост на обука за слаткари во Тренинг центарот во Гостивар

Објавено

на

Триесетина невработени лица, од кои дел се со попреченост се вклучени во стручната обука за слаткари при Тренинг центарот лоциран во првиот Мултифункционален општински центар во Гостивар. Обуката започна во мај, а идните слаткари и слаткарки веќе се во последната фаза на совладување на тајните на слаткарството и подготувањето на традиционални домашни рецепти.

„После завршувањето на теоретскиот дел и  практичната обука, невработените лица со стекнатите нови вештини ќе имаат поголеми шанси за поефикасно и поефективно вклучување на пазарот на трудот преки отворени нови можности за вработување, но и за отворање свој бизнис во туризмот или угостителството како актуелни стопански гранки.“, информираа од УНДП, едни од поддржувачите на проектот, чии претставници денес беа во посета на центарот. Обуката се спроведува како дел од иницијативата за приватно – јавно партнерство.

Мултифункционалниот Центар за социјални услуги во домот и заедницата е наменет за потребите на граѓаните од целиот Полошки регион, кој нуди грижа и нега, рехабилитација, поддршка на независно живеење, одмена на семејна грижа и други услуги наменети за лица со попречености и нивните семејства.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 4 недели

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена