Поврзи се со нас

Македонија

Нови 101 случај на заболени од Ковид-19, починати 13, а оздравени 393 пациенти

Објавено

на

Во изминатите 24 часа регистрирани се нови 101 случај на Ковид-19 од направени 1.299 тестирања. Во исто време, регистрирани се и 17 починати лица од кои 13 во претходното деноноќие, како и 393 оздравени пациенти.

Најголем дел од новите случаи на Ковид-19 се од Скопје (59), а 10 се откриени во Кавадарци. Во останатите градови има едноцифрен број на новооткриени случаи. Според информациите што ги објави Министерството за здравство, повикувајќи се на податоците од Институтот за јавно здравје, во Битола се регистрирани осум нови случаи, во Прилеп 7, во Штип 3, во Тетово, Гостивар, Велес, Кочани и Неготино по 2 и во Кичево, Ресен, Валандово и Македонски Брод по еден нов случај.

Од починати 13 пациенти најмладиот е на 35 години и е од Македонска Каменица. Шест од починатите се од Скопје (39г, 71г, 74г, 77г, 80г и 81г), двајца од Куманово (75г и 80г) и по едно починато лице има од Берово (77г), Битола (69г), Велес (71г), Македонска Каменица (35г) и Ресен (76г). Сите се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој Термин“, пријавени се четири починати лица во периодот од 29.11.2021 до 04.12.2021. Починатите се од Скопје (2), Струмица (1) и Битола (1) и се на возраст од 58 до 78 години. Три лица се починати во домашни услови и едно лице е починато во болнички услови.

Бројот на активни случаи е 5.775.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 8 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 9 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 10 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 10 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 13 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 14 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 15 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 17 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 18 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 20 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 2 дена

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 5 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

101 raste të reja të pacientëve me Kovid-19, 13 kanë vdekur dhe 393 pacientë u shëruan

Објавено

на

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 101 raste të reja me KOVID-19 nga 1299 testime të kryera. Njëkohësisht janë regjistruar 17 vdekje, 13 prej tyre një ditë më parë, si dhe 393 të shëruar.

Shumica e rasteve të reja me KOVID-19 janë nga Shkupi (59), ndërsa 10 janë zbuluar në Kavadar. Në qytetet e tjera ka një numër njëshifror të rasteve të reja të zbuluara. Sipas informacioneve të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë, duke iu referuar të dhënave të Institutit të Shëndetësisë Publike, tetë raste të reja janë regjistruar në Manastir, në Prilep 7, në Shtip 3, në Tetovë, Gostivar, Veles, Koçan dhe Negotinë  nga 2 secili dhe në Kërçovë, Resnjë, Valandovë dhe Makedonski Brod nga një rast të ri.

Nga 13 pacientët e vdekur, më i riu është 35 vjeç dhe është nga Makedonska Kamenica. Gjashtë nga të vdekurit janë nga Shkupi (39, 71, 74, 77, 80 dhe 81), dy nga Kumanova (75 dhe 80) dhe një i vdekur nga Berova (77), Manastiri (69), Velesi (71). Makedonska Kamenica (35) dhe Resnja (76). Të gjithë kanë ndërruar jetë në spital.

Gjithashtu, sipas Regjistrit të të Vdekjeve me diagnozë Kovid-19 nga “Moj termin”, janë raportuar katër persona të vdekur në periudhën 29.11.2021 deri më 04.12.2021. Të vdekurit janë nga Shkupi (2), Strumica (1) dhe Manastiri (1) dhe janë të moshës 58 deri në 78 vjeç. Tre persona vdiqën në shtëpi dhe një në spital.

Numri i rasteve aktive është 5775.

Популарно изминативе 100 дена