fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Објавен тендер – Општина Гостивар се подготвува за прскање против комарци

Објавено

на

Локалната самоуправа на Гостивар деновиве објави јавен оглас за избор на фирма што ќе изврши дезинсекција на територијата на општината.

Како што е наведено во тендерската документација, прскање против комарци треба да се изврши на четири локации: коритото на реката Вардар во атарот на село Равен со површина од 1,5 хектари, каналот за наводнување од Здуње до Малеарди и каналот во Фазанерија и двата со површина од 2,8 хектари, како и покрај река Јахорка во село Форино со површина од 1,5 хектари.

На овие локации се вршеа и претходните прскања, со оглед на тоа дека се детектирани како критични точки за размножување на ларви.

Во описот стои дека Вардар низ Равен има големи количини комунален отпад и од реката се шири непријатна миризба, каналот во Фазанерија е отворен и запуштен, во него се излеваат фекални води и смет, додека во делови од Јахорка има комунален и друг отпад.

Тендерот е определен како набавка од мала вредност, а како критериум за избор е наведена најниската понудена цена.

Лани дезинсекција на подрачјето на Гостивар се изврши во јули и август.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!