Поврзи се со нас

Македонија

Објавени огласи за субвенции за печки на пелети, ПВЦ и алуминиум прозорци, сончеви колектори…

Објавено

на

  Министерството за економија објави четири јавни повици кои произлегуваат од Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и поттикнување на енергетската ефикасност во домаќинствата за 2021 година. Субвенциите опфаќаат вкупна сума од 52 милиони денари и се однесуваат на: надоместување на дел од трошоците за купени и вградени ПВЦ или алуминиумски прозорци во домаќинствата, надоместување на дел од трошоците за купување и вградување на печки на пелети во домаќинствата, надоместување на дел од трошоците за купени и вградени сончеви термални колекторски системи во домаќинствата, како и надоместување на дел од трошоците за купување и инсталирање на фотонапонски панели за производство на електрична енергија до 4 kW за сопствена потрошувачка за домаќинствата.

  „За мерката субвенции за печки на пелети оваа година во буџетот на Министерството за економија се предвидени вкупно 14 милиони денари при што субвенцијата изнесува 50%, но не повеќе од 20.000 денари по домаќинство, односно до 70 %, но не повеќе од 25.000 денари по домаќинство со ниски приходи. За мерката субвенции за вградување на ПВЦ прозорци предвидени се вкупно 22 милиони денари. Финансиската поддршка изнесува до 50 %, но не повеќе од 20.000 денари по домаќинство, односно до 70%, но не повеќе од 25.000 денари по домаќинство за лица со ниски примања“, соопшти министерот за економија Кресник Бектеши.

  За субвенции за вградување на сончеви колектори за затоплување во домовите оваа година се наменети 8 милиони денари, а финансиската поддршка изнесува до 30%, но не повеќе од 10.000 денари по домаќинство, односно до 70%, но не повеќе од 15.000 денари по домаќинство за лица со ниски приходи.

  „За субвенции за купување и инсталирање на фотонапонски панели за производство на електрична енергија до 4 kW за сопствена потрошувачка за домаќинствата, на градба на која има право на сопственост или користење се наменети 8 милиони денари при што поддршката изнесува до 30%, но не повеќе од 62.000 денари по домаќинство“, кажа министерот.

  Според Министерот, корисници на оваа програма во категоријата на лица со ниски примања се сметаат оние кои се вработени со месечни приходи до 30.000 денари, пензионери со нето месечни приходи до 20.000 денари, како и ранливите категории приматели на социјална помош, и додаде дека и на неколку новини во огласите оваа година.

  „Принципот „прв дојден прв услужен’’ ќе се применува и оваа година при што средствата од Програмата наменети за секоја мерка пооделно ќе бидат распределени според степенот на развој на секој од планските региони, со цел да се поттикне рамномерниот регионален развој.

  Детали се објавени на веб страницата на Министерството за економија.

   

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Спортпред 34 минути

  Меси ја напушти Барселона

  Гостиварпред 1 час

  На подрачје на Гостивар активни се пожари на две локации

  Вестипред 2 часа

  Д-р Кунгуловски за делта сојот, ширењето, ризиците и вакцините

  Македонијапред 3 часа

  Алармантна состојба со пожарите, се појавуваат нови жаришта

  Гостиварпред 6 часа

  Короната зема замав! Над 200 нови позитивни, 4 смртни случаи, Гостивар двоцифрен број новозаразени

  Гостиварпред 7 часа

  Хоспитализирани 105 заразени со ковид во државава, во Гостивар 20

  Гостиварпред 7 часа

  Марихуаната и кокаинот се‘ почести меѓу младите во Гостивар, родителите да отворат очи

  Македонијапред 8 часа

  Продолжен конкурсот за реонски попишувачи и инструктори до 12 август

  Спортпред 9 часа

  ФФМ го промовира селекторот Милевски

  Гостиварпред 9 часа

  Уапсен гостиварец заради агресија и обид за напад на полицајци

  Македонијапред 11 часа

  Прогласена кризна состојба во траење од 30 дена

  Македонијапред 12 часа

  МТСП: 60% од вработените во градинките вакцинирани, апел до останатите да примат вакцини

  Гостиварпред 13 часа

  Екстремно топло – попладне дожд и грмежи

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Македонијапред 4 дена

  Се празнува Илинден, значаен датум од историјата на Македонија

  Гостиварпред 1 недела

  Пронајден човечки труп на патот Маврови Анови-Дебар

  Македонијапред 1 недела

  МВР отвори оглас за 39 вработувања

  Еден ден со..пред 2 недели

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Гостиварпред 1 недела

  Предлог на Таравари, угостителските објекти во Гостивар да работат плус два часа

  Гостиварпред 1 недела

  Хрватица физички нападнала полицаец во Гостивар

  Еден ден со..пред 5 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Шпреса Усеини, директорка на ООУ „Исмаил Ќемали“ Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  На патарината во Гостивар уапсени тројца млади со дрога

  Гостиварпред 2 недели

  Саботна контрола во Гостивар: „Летаат“ возачи – „летаат“ казни

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка простирајќи алишта изгубила контрола и паднала од балкон

  Македонијапред 2 недели

  Запленета марихуана вредна околу 150.000 евра, приведени пет лица

  Гостиварпред 6 дена

  Нападнат фудбалер на улица во Гостивар

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 3 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 6 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 7 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 11 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 12 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!