Поврзи се со нас

Вести

Објавени резултатите за стипендирање на средношколци Роми

Министерството за образование и наука ги објави резултатите од кокурсот за доделување на стипендии за ученици Роми во средните училишта во Македонија, за учебната 2019-2020 година.

Стипендиите се поделени во неколку категории и тоа за талентирани средношколци Роми со успех од 4.50 до 5.00 во висина од 2.200 денари месечно,  за ученици со успех од 3.50 до 4.49 во висина од 1.500 денари,  за ученици со успех од 3.00 до 3.49 од 1.000 денари и ученици со посебни образовни потреби, исто така 1.000 денари месечно.

Резултатите детално може да се најдат на веб страната на МОН.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!