Поврзи се со нас

Вести

Од 10 часот прекин на огнот и отворање хуманитарни коридори од големите украински градови

Објавено

на

На барање на францускиот претседател Еманауел Макрон упатено до рускиот претседател Владимир Путин, руските оружени сили од 10 часот објавуваат прекин на огнот и отворање хуманитарни коридори од Киев, Мариупол, Харков и Сума, соопшти Меѓуресорниот координативен штаб за хуманитарна реакција во Украина.

„Земајќи ја предвид катастрофалната хуманитарна ситуација и нејзиното нагло влошување во градовите Киев, Харков, Сума и Мариупол, како и на лична молба на претседателот на Франција, Емануел Макрон до претседателот на Русија, Владимир Путин, руските оружени сили од хумани причини објавуваат прекин на огнот на 7 март 2022 година од 10 часот, како и отворање хуманитарни коридори“.

Во информацијта уште се додава оти контролата на излегувањето на населението од градовите руските сили ќе го надгледуваат со помош на дронови.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Nga ora 10 armëpushim dhe hapje e korridoreve humanitare nga qytetet e mëdha të Ukrainës

Објавено

на

Me kërkesë të presidentit francez Emanuel Makron drejtuar presidentit rus Vladimir Putin, forcat e armatosura ruse njoftuan armëpushim në orën 10 dhe hapjen e korridoreve humanitare nga Kievi, Mariupol, Harkovi dhe Suma, tha selia e koordinimit ndërdepartamental për reagim humanitar në Ukrainë.

“Duke marrë parasysh situatën katastrofale humanitare dhe përkeqësimin e saj të mprehtë në qytetet Kiev, Harkov, Suma dhe Mariupol, si dhe me kërkesën personale të Presidentit të Francës Emanuel Makron drejtuar Presidentit të Rusisë Vladimir Putin, forcat e armatosura Ruse shpallin armëpushim për arsye humanitare, më 7 mars 2022 në orën 10, si dhe hapje të korridoreve humanitare”.

Në informatën gjithashtu shtohet se kontrolli i daljes së popullsisë nga qytetet do të monitorohet nga forcat ruse me ndihmën e dronëve.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена