Поврзи се со нас

Гостивар

Студ и врнежи во деновите од новата работна недела

Објавено

на

Најниска температура во земјава изутринава е измерна на Попова Шапка -9 и во Маврови Анови -7. Во Маврови Анови наврна и најмногу снег 61 сантиметар, во Крушево снежната покривка е 56, во Ѓуриште 36, во Пожаране 34, а во Битола 7 сантиметри.

Најмногу дожд, пак, во изминатите 24 часа наврна во Дојран 7 литри на метар квадратен, потоа во Тетово 6, Штип и Пожаране 5, а најмалку во Скопје – Петровец, Попова Шапка, Битола и Прилеп – 1 литар.

Времето денеска ќе биде променливо облачно и студено, главно во западните делови и на крајниот југоисток со врнежи претежно од снег. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Максималната температура во гостиварскиот регион ќе достигне од 5 степени.

Облачно време со услови за врнежи од дожд се очекува во следните денови од новата работна недела до петок, за кога метеоролозите прогнозираат снег со послаб интензитет. Температурите ќе бидат под просекот за овој период од годината.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Ftohtë dhe shi në ditët e javës së re të punës

Објавено

на

Temperatura më e ulët në vend mëngjesin e sotëm është matur në Kodrën e Diellit -9 dhe në Mavrovi Anovi -7. Në Mavrovë Anovi ka rënë më së shumti borë 61 centimetra, në Krushevë mbulesa e borës është 56, në Gjurishtë 36, në Pozaranë 34 dhe në Manastir 7 centimetra.

Më së shumti shi në 24 orët e kaluara ka rënë në Dojran 7 litra për metër katror, ​​pastaj në Tetovë 6, Shtip dhe Pozharanë 5, kurse më së paku në Shkup – Petrovec, Kodrën e Diellit, Manastir dhe Prilep – 1 litër.

Moti sot do të jetë i ndryshueshëm i vranët dhe i ftohtë, kryesisht në pjesët perëndimore dhe në skajet juglindore me reshje kryesisht bore. Në Povardarie do të fryjë erë mesatare, herë pas here e fortë nga veriu. Temperatura maksimale në rajonin e Gostivarit do të arrijë deri në 5 gradë.

Mot me vranësira me reshje shiu pritet në ditët në vijim të javës së re të punës deri të premten, kur meteorologët parashikojnë borë me intensitet më të ulët. Temperaturat do të jenë nën mesataren për këtë periudhë të vitit.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена