Поврзи се со нас

Технологија

Од 2024 година телефоните нема да се продаваат со полнач во кутијата

Објавено

на

Од 2024 година, производителите на паметни телефони би можеле да бидат принудени да престанат да дистрибуираат полначи со нивните уреди. Тоа е целта на предлог – законот што ќе наметне единствен стандард за полнење мали електронски уреди и ќе забрани продажба на полначи со мобилни телефони.

Оваа недела, Европската комисија најверојатно ќе претстави предлог – закон што предвидува воведување универзален полнач за електронски уреди, со што ќе се забрани продажба на полначи во пакет со уреди на територијата на Европската унија.

Овој потег има за цел да ја намали акумулацијата на електронски отпад, најмногу поврзана со производство на нови и отстранување стари неупотребливи уреди, телефони, таблети, слушалки, камери и звучници.

Како заеднички стандард за сите уреди, може да се предложи USB-C, кој веќе беше инсталиран во 2018 година во нешто помалку од една третина од сите паметни телефони продадени во земјите-членки на ЕУ.

Производителите на уреди се противат на таквите напори на Европската унија, кои траат повеќе од 10 години во различни форми. Најгласниот меѓу нив е Apple, кој заедно со својот iPhone и други уреди продава свој Lightning приклучок .

Европската комисија се надева дека, по јавна расправа и законодавна постапка, новиот закон ќе може да стапи на сила во 2024 година.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 1 недела

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 3 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена