fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Од Гостивар испратени пораки за соживот, еднаквост и разбирање

Објавено

на

Во рамки на одбележувањето на неделата на  Промоција на хумани вредности на Црвениот Крст, во Гостивар беше организирано дефиле и испраќање на пораки за соживот, еднаквост и толеранција. Во настанот, покрај организаторите од Црвениот Крст учествуваа граѓани, ученици и децата кои го посетуваат Дневниот Центар за лица со посебни потреби. Дефилето започна токму од оваа установа, а заврши во Амфитеатарот во паркот, кадешто беа упатени пораките.

„Целта е да испратиме кратка, но јасна порака дека сите сме исти на ова парче земја и дека не` грее исто Сонце. Сакаме да придонесеме за градење на едно друго општество, кадешто ќе нема предрасуди кон никого, заради бојата на кожата, попречености и слично“, рече Горан Михајлоски, од Општинската организација на Црвениот Крст-Гостивар.

Симона Јанакиеска, волонтер во организацијата во својот реферат нагласи дека Гостивар е град кој спојува многу националности и е пример за соживот.

„Сите сме свесни дека постојат проблеми, за коишто единственото решение е преку заедничко дејствување или пак толеранцијата која треба да ја поседува секој од нас. Сечиј живот е важен, и секој претставува нешто за нечиј живот. Секој има исти права, и поркај тоа што потребите и желбите ни се различни“, рече Јанакиеска.  

Програмата Промоција на хумани вредности служи како алатка за поттикнување и  задржување на волонтери. Младите посетуваат обуки за вредностите на Црвениот крст,  за културниот дијалог, градењето на интеркултурно општество, а се стекнуваат со практични знаења за изработка на мали проекти што се за добробит на заедницата во којашто живеат.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!