Поврзи се со нас

Рецепти

Од кујната на Бигорски-Спанаќ со ориз на вода

Објавено

на

Пренесуваме рецепт за спанаќ со ориз без масло, на вода, добредојден за велигденскиот пост кој се‘ уште трае, а доаѓа од кујната на Бигорскиот манастир.

Потребни состојки:

 • 2 кг. спанаќ
 • 2 главици кромид
 • 3 пиперки
 • 3 моркови
 • 1 филџан ориз
 • 2 лажици доматно пире
 • 2 лажици пченкарно брашно
 • 2 лажички зачин од зеленчук (Вегета, Зачинал…)
 • 1 лажичка буковец
 • 1 лажица сенф
 • Бибер
 • Сол

Начин на подготовка:

Спанаќот се мие и се сецка, кромидот се лупи и се сецка на ситно, па се динста во длабок сад со малку вода и се додаваат морковите излупени и исецкани на коцки. Кога морковите ќе се сварат, се додаваат исецканите пиперки и спанаќот и откако сето тоа убаво ќе се издинста, се додава зачинот и буковецот, се остава уште две до три минути и потоа се додава вода. Откако ќе почне да вари, се додава доматното пире и сенфот, а после неколку минути варење се додава пченкарното брашно растворено со ладна вода и оризот. На крај се додава малку бибер, сол по вкус и се остава уште малку да повари.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 1 недела

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 2 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец измамен од „бизнисмен“ од Скопје за 2000 евра

Гостиварпред 3 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 6 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена