Поврзи се со нас

Македонија

Од полноќ нови цени на горивата

Објавено

на

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги, донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,25% во однос на одлуката од 29.9.2023 година.

Со тоа, малопродажната цена на бензинот „евросупер БС-95“ се намалува 1,00 денар, малопродажната цена на бензинот „евросупер БС-98“ се намалува 0,50 денари по литар. Малопродажната цена на „евродизелот (Д-Е V)“ се зголемува 0,50 денари, а малопродажната цена на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менува.

Од 3.10.2023 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 = 86,00 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 = 88,50 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) = 86,00 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) = 85,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС = 48,660 (денари/килограм)

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена