fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Одбележани 18 години од трагичната смрт на резервистите Даил и Александар

Објавено

на

Се навршуваат осумнаесет години од трагичната смрт на полициските резервисти од Гостивар, Даил Јанкоски и Александар Николиќ.

Годишнината беше одбележана со комеморативен собир во гостиварската населба Циглана, на местото кадешто беа убиени. Во нивна слава и чест се собраа родини, пријатели и колеги од Секторот за внатрешни работи Тетово – ОВР Гостивар, Полицискиот синдикат и од Здружението на бранители „Бедем“.

Положија буќети цвеќе, запалија свеќи и со едноминутно молчење им оддадоа почит. Потоа ги посетија и нивните вечни почивалишта.

Гостиварците Јанкоски и Николиќ, беа убиени на должност на полициски пункт на влезот од населбата Циглана во 2002 година на 26 август еден часот по полноќ. Според наводите од истрагата, на нив пукале непознати лица со автоматски пушки од возило во движење со странски регистарски таблички.

На местото на трагедијата во чест на загинатите резервисти во 2012 година беше поставена спомен плоча.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Од полноќ нови цени на горивата

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!