fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Одлука: Учебната година ќе почне онлајн, децата од 1 до 3 одделение може да одат на училиште по избор на родителите

Објавено

на

Новата учебна година ќе започне онлајн за сите ученици, со два исклучоци: за ученците од 1 до 3 одделение и за учениците во училиштата каде има мал број на деца. Сепак и во овие два случаи, конечниот збор ќе го имаат родителите. Тоа значи дека, за физичко присуство на децата во училиште во исклучоците, родителите ќе треба да дадат согласност. Доколку не се согласуваат, тогаш и тие ученици наставата ќе ја следат онлајн.

Ова го соопшти министерот за образование Арбер Адеми на прес конференција попладнево. Адеми рече дека одлуката е донесена денес на седница на Владата, по препорака на Комисијата за заразни болести.

„Подолг временски период моделите и протоколите за наставата во новата учебна година се подготвени, донесовме одлука како ќе се организира наставата, а уште еднаш планот и моделите ќе се рагледат и финалната верзија ќе се достави до општините.“, изјави Адеми.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!