Поврзи се со нас

Гостивар

Одземени 6 возачки дозволи во синоќешната акција во Гостивар

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово ноќеска спроведе уште една од серијата акциски контроли на возачите  – дали и колку од нив ги управуваат возилата под дејство на алкохол. При контролата откриени и санкционирани се вкупно 10 возачи-прекршители (Тетово-4 и Гостивар-6), од кои кај 1 возач во Тетово биле утврдени до 2 промили алкохол во крвта, а кај преостанатите до 1 или 1 и пол промили.

„Сите се веднаш исклучени од сообраќај и изготвени им се соодветни поднесоци со парични глоби од 225 до 370 евра во денарска противвредност, а времено ќе им бидат одземени и нивните возачки дозволи од три месеци до една година.“, информира портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

Исти така вчера, во периодот од 8 до 20 часот на подрачјето на СВР Тетово спроведени се повеќе контролни активности за брзина со која се движат возилата, во рамките на кои биле санкционирани 22 пречекорувања на максимално дозволената брзина надвор од населено место (Тетово-15 и Гостивар-7).

Притоа еден возач пречекорил за повеќе од 70 километри на час,  5 за 50 до 70 километри на час и така натаму. Санкционирано, исто така, било и 1 пречекорување на пропишаната брзина во населено место, како и 25 други видови сообраќајни прекршоци.

Секторот за внатрешни работи Тетово повторно апелира до возачите да не консумираат алкохол доколку планираат да ги користат или веќе ги користат нивните возила, без разлика на поводот и се друго, да ја прилагодат брзината според условите на патот и непотребно да не брзаат.

Ова, дотолку повеќе што следуваат дождливи и снежни денови кога коловозите се лизгави и кога е потребно внимателно движење со возилата, посебно оние кои ќе патуваат кон Стража, Маврово или Попова Шапка.

 

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 часа

Од утре попладне обилни врнежи со локално невреме и пад на температурата

Гостиварпред 7 часа

Совети за возачите во Гостивар – „Биди одговорен, не заборавај, стави појас”

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 10 часа

Собрани се 10 000 потписи за Пендаровски

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 10 часа

Мицкоски: До 12 часот собрани над 15 000 потписи за претседателската кандидатура на Силјановска Давкова

Македонијапред 10 часа

Пад кај претплатниците на кабелска телевизија, сателитската и интернет во пораст

Гостиварпред 13 часа

Судир на три возила на патот Тетово-Гостивар, повредени се повеќе лица

Вестипред 14 часа

Во Калифорнија се‘ повеќе роботски такси без возач

Гостиварпред 15 часа

ПО Галате приведе лице осудено на затвор за продажба на дрога

Здравје и убавинапред 16 часа

„Ултрапреработената“ храна сериозен ризик за здравјето

Гостиварпред 2 недели

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 3 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 7 дена

Објавен повик за невработени-По 6.000 евра грант за да си отворат бизнис

Македонијапред 2 недели

Трибина: Патот Кичево – Охрид не се пушта поради косините, зошто во 21. век користиме проекти од 18. век?

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена