fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Одземени возила во Гостивар поради истечена регистрација, казните се 500 евра

Објавено

на

Од почетокот на годинава на гостиварското подрачје, поради истечена регистрација повеќе од шест месеци, времено биле одземени 24 возила. Мерките се преземени согласно новите измени на Законот за возила (член 344) кои стапија во сила кон крајот на декември лани, соопшти Секторот за внатрешни работи.

На сопствениците на возилата кои ги прекршиле одредбуте изготвени им се соодветни поднесоци и ќе се соочат со законски предвидените глоби, кои за овој вид прекршок изнесуваат 500 евра во денарска противвредност.

Во Тетово и тетовско, истиот период биле одземени  вкупно 45 патнички моторни возила и 3 мотоцикли. Едно од одземените возила е и поради бучавост.

„Главна цел на овие активности е навреме да се откријат и од сообраќај да се отстранат подолго време нерегистрираните возила, чија техничка исправност не била проверена и кои можат да ја загрозат сопствената и безбедноста на другите учесници во сообраќајот. Сопствениците ќе треба да ги регистрираат возилата или да не ги користат во сообраќај.“, соопшти СВР.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

анкета:

Дали треба да се воведуваат дигитални учебници во училиштата?

  • Не (78%, 352 Votes)
  • Да (20%, 88 Votes)
  • Не знам (2%, 11 Votes)

Вкупно гласачи: 451

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!