fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Околу 170 лица од Гостивар и гостиварско заминуваат на аџилак

Објавено

на

Привршуваат подготовките на верниците од муслиманска вероисповед кои годинава ќе патуваат на аџилак. Во муфтинијата во Гостивар вчера се одржа информативна средба на кој идните аџии беа запознаени со условите за патување, престојот, мерките на заштита на здравјето кои треба да ги преземат и слично.

На аџилак од гостиварскиот регион годинава заминуваат 168 лица, меѓу кои има 40-тина жени. Аџиите патуваат авионски, а тргнуваат во недела, 12 август.

Поклонувањето во Мека е еден од петте столбови на исламот и секој верник треба да го изврши барем еднаш во животот, доколку има средства и можности.  Аџилакот започнува во Мека, пред верниците да продолжат кон долината Мина, на неколку километри на исток, каде е поставен голем град под шатори. Главен момент е поклонување со молитви на ридот Арафат.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Гостиварпред 4 недели

Гостиварка го пријавила партнерот за напад и обљуба

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!