Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Зошто комарците сардисуваат некои луѓе, а некои воопшто не ги каснуваат?

Објавено

на

  Комарците навистина бираат кои луѓе би ги каснале, а оваа објава го објаснува токму тоа. Кои луѓе и поради што, им се омилени на малите крвопијици.

  Има доста митови зошто комарците некои луѓе ги напаѓаат повеќе, а од некои бегаат како ѓавол од темјан.

  Науката се потруди да даде одговор на прашањето.

  Луѓе со крвна група нулта
  Луѓето кои имаат крвна група О, за комарците се вистинска гозба. Научниците од Националниот институт за здравство во Соединетите Американски Држави, го покажаа ова со тестирање на 64 луѓе со различни крвни групи. Комарците се залетувале кај оние со О крвна група.

  Трудници
  Кога жените се бремени, нивното тело произведува значително повеќе топлина, што многу и ги привлекува комарците. Во една од бројните студии за начинот на кој се пренесува маларијата, докторите откриле дека бремените жени дури два пати повеќе се привлечени  за комарците. Гледано по полови, комарците повеќе напаѓаат жени.

  Алкохол
  Научниците на 11 мажи им дале да испијат 3,5 децилитри пиво, а еден не се напил ниту капка. Потоа го испитувале и мереле уделот на алкохолот во потта на кожата и бројот на каснувања на комарци. Ова интересно истражување резултирало со заклучок дека комарците, покрај тоа што цицаат крв, исто така, уживаат и во алкохолот во крвта.

  Пот и непријатен мирис
  Потта и непријатниот мирис за комарците е исто како и црвеното платно за бик. Научниците потврдија дека индивидуални човечки тела лачат мириси кои ги привлекуваат комарците, но и мириси што ги одбиваат. Тие се обиделе да ги изолираат факторите, сепак засега не е познато кои точно мириси на телото ги одбиваат. Пот и смрдеа, дефинитивно ги привлекуваат. Освен то, бојата на облеката на човекот може да влијае врз тоа колку ќе биде каснуван од комарци. Покрај миризбата, комарците се служат и со сетилото за вид да ја забележат жртвата, па така носењето на полесно забележливи бои, исто така може да ве обележи како цел.

  Кожните бактерии
  На нашата кожа опстануваат многу бактерии кои емитираат мириси, некои од нив ги привлекуваат комарците некои ги одбиваат. Се уште не е познато кои бактерии ги лачат супстанциите кои ги привлекуваат комарците, но евидентирано е дека некои лица кои имале одредени бактериски алергии на кожата се одбојни за малите крвопијци.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  АНКЕТА

  По кој модел на настава треба да започне второто полугодие во училиштата?

  Резултати од анкетата

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 60 минути

  Паднал и тешко се повредил при скијање во Маврово

  Вестипред 2 часа

  Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

  Гостиварпред 3 часа

  Во Гостивар пронајдена малолетничка која побегнала од Домот за деца без родители

  Здравје и убавинапред 4 часа

  Го намалува крвниот притисок, го штити срцето – овошје кое според Хомер е дар од боговите

  Вестипред 4 часа

  Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

  Гостиварпред 17 часа

  Во Гостивар повеќето хоспитализирани ковид пациенти се вакцинирани

  Македонијапред 18 часа

  Ковид биланс: 2.341 новозаразен, 21 починат, оздравеле 1.470

  Вестипред 21 час

  Во Србија рекорд – 19.901 коронавирус случај

  Гостиварпред 22 часа

  10 годишно дете е најмладиот пациент на инфективно во Гостивар

  Гостиварпред 23 часа

  Во Гостивар и Тетово за три часа откриени 19 брзи возачи на комбиња, автобуси и камиони

  Гостиварпред 24 часа

  Приведен гостиварец кој одзел клуч од возило

  Македонијапред 1 ден

  Почина познатиот композитор и диригент Александар Џамбазов

  Вестипред 1 ден

  Цените на нафтата растат поради тензиите во Европа и на Блискиот Исток

  Македонијапред 2 недели

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Гостиварпред 1 недела

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Гостиварпред 2 недели

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 5 дена

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 1 недела

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Вестипред 1 недела

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 2 недели

  Под истрага 52 годишник од Гостивар фатен со 4,5 кг. хероин

  Занимливостипред 6 дена

  НАУЧНИЦИТЕ ПОТВРДИЈА: Душата постои и таа е бесмртна

  Гостиварпред 7 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 7 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 3 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 9 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 12 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена