Поврзи се со нас

Гостивар

ОУ „Единство“ Гостивар со настан во чест на книгите и мултикултурализмот

Објавено

на

Да има меѓусебна почит, другарување, разбирање и да се развиваат навики за негување на љубовта кон книгите и читањето. Вакви беа пораките кои денес ги испратија учениците од гостиварското основно училиште „Единство“ на настан организиран како Отворен ден за Граѓанско образование.

Основците ги пречекуваа наставниците и другите гости со голема книга која самите ја изработиле, а во која беа вметнати убави мисли и мотивирачки цитати за пишаниот збор. Исто така, на присутните им делеа и ливчиња со кратки инспиративни пораки.

„Ова е еден мултиетнички настан преку кој се поттикнува дружба, соработка меѓу учениците од различна националност и јазична припадност. Децата беа многу посветени и со големо внимание и задоволство работеа на подготовка на сите активности. Темата за читањето и книгите ја избраа заеднички.“, рекоа од училиштето.

Програмата за презентација беше исполнета со литературни творби од децата (на македонски, албански, турски и ромски јазик), видео презентации, драмска изведба и слично, сето тоа во духот на најголемото богатство за умот на човекот-книгата.

Во склоп на активностите се роди и библиотека со донирани книги на сите јазици, кои децата и наставниот кадар може да ги читаат кога и да посакаат.

Настанот беше организиран под менторство на наставничките Марина Апостолоска и Лумније Сулејмани Абдули.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Спортпред 14 часа

Тајсон Фјури и Олександр Усик по 25 години ќе боксуваат за шампион во тешка категорија

Избори 2024пред 16 часа

ДИК: Прегласување и разрешени избирачките одбори во избирачките места 1470/1, 1470, 1194, 1202, 1844, 1272 и 2101

Гостиварпред 18 часа

Поставени нови иновативни корпи за отпушоци во центарот на Гостивар

Здравје и убавинапред 21 час

Светски ден на ретката болест порфирија

Спортпред 2 дена

Мбапе ќе потпише 5-годишен договор со Реал и ќе зема 15 милиони евра годишно плата

Македонијапред 2 дена

УЈП ги потсетува граѓаните да ги проверат своите годишни даночни пријави за 2023

Гостиварпред 2 дена

Генералка викенд 2024 – Гостивар заеднички исчистен на неколку локации

Гостиварпред 2 дена

Советот на Општина Гостивар одобри јавно-приватно партнерство за поставување соларни панели на општински објекти

Гостиварпред 2 дена

Приведен жител на Дебреше поради закани и кражба на мобилен телефон

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена