Поврзи се со нас

Спорт

Пелистер пресилен за Гостивар 101-76

Објавено

на

Битолски Пелистер ја заокружи фантастичната серија 10 од 10 победи, совладувајќи го вечерва Гостивар со резултат 101-76.

Победникот беше одлучен уште во првите 10 минути, по фантастичното отварање на домаќините кои успеаа да ја добијат четвртината со дури 26 поени разлика (35-9). Вториот и третиот период им припаднаа на гостите од Гостивар, (20-23 и 19-20), но се тоа беше далеку од некаква можност за целосен пресврт. Ова е 10 победа за избраниците на Марјан Илиевски и трет пораз во серија за тимот на Александар Јончевски.

Игор Кесар беше најефикасен на натпреварот со 33 поени, искусниот Караџоски погоди 6 тројки запишувајќи 22 поени. Никола Силаџи беше најдобар кај гостите постигнувајќи 21 поен, Ефремоски постигна 17, Тодоровиќ 15 поени.

Во следното коло Пелистер му гостува на ТФТ Скопје, Гостивар ќе ја пречека екипата на Кожув.

 

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена