Поврзи се со нас

Гостивар

Пензионерите може да се пријавуваат за бесплатна бања

Корисниците на пензија од Фондот за пензиско и инвалидско осигурување можат да поднесуваат пријави за бесплатен престој на бања до 14-то февруари. Според Јавниот повик што го објави ПИОМ, годинава услугата може да ја користат пензионери со месечна пензија до 20 илјади денари.

За пензионерите ќе бидат обезбедени 6 полни пансиони во една од бањите во земјава, бањска терапија, медицински преглед и трошоци за превоз. Лицата-корисници на пензија, кои користат и паричен надоместок за помош и нега од друго лице, додаток за мобилност или слепило, имаат право на придружник за време на бањско-климатската рекреација.

Пријавувањето се врши во филијалата на пензискиот фонд, според местото на живеење.

Првата тура пензионери ќе заминат на бања на трошок на државата во март.

 

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!