fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Петочни состаноци во средните училишта во Гостивар за поголем ред и решавање на проблемите

Објавено

на

Во гостиварските средни училишта отпочна серија на состаноци, во чие средиште се проблемите и предизвиците со коишто се соочуваат учениците. На средбите се разгледуваат состојбите со безбедноста во училиштата, на младите им се укажува за опасностите од алкохол и дрога и се дискутира на разни теми што ги засегаат средношколците.

Таков состанок денес се одржа во средното техничко училиште.

„Присутни се претставници на МВР, Центарот за социјална работа, од училиштата, родители и Унијата на средношколци. Сметаме дека меѓусебната соработка и дискутирањето за состојбите во голема мера ќе помогне во надминување на некои проблеми во училиштата“, изјави Аслијан Снопче, раководител на Сектор за образование во Општина Гостивар.

Стручните лица сметаат дека со средношколската популација особено треба да се работи во насока на поголема почит кон професорите и посериозен однос кон училишните обврски.

„Младите се сега некоја нова генерација, генерација на телефони. За жал, мислат дека се` знаат и средното училиште го доживуваат како нешто веќе видено. Се ставаат во улога на возрасни, професори, некако да недостига почит и на тоа поле мора да се обрне големо внимание. Инаку, што се однесува до проблеми меѓу ученици од различни националности, може да кажам деке во нашето училиште нема такви инциденти, а ние сите и како стручна служба и професорите работиме многу со децата за да се биде во најдобар ред“, рече Кристина Јовановска, педагог  во техничкото училиште.

Одржувањето на превентивни состаноци во средните училишта во Гостивар доби позитивни реакции од училишните раководства, родителите и самите ученици.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 2 минути

1 новозаразен и 1 оздравен од корона во Гостивар – ќе дочекаме ли колективен имунитет?

Гостиварпред 33 минути

Скоро 100 лица казнети за неносење маски во Тетово и Гостивар

Гостиварпред 2 часа

Детален преглед на барањата на средните училишта во Гостивар за начинот на одржување на наставата

Гостиварпред 3 часа

Детален преглед на барањата на основните училишта во Гостивар за начинот на одржување на настава

Гостиварпред 5 часа

МЖСПП: Постигнат договор за издавање на градежната дозвола за санација на Русино

Вестипред 5 часа

Американскиот инфектолог Ентони Фаучи кажа кога може да очекуваме стабилизирање на состојбата со COVID-19

Спортпред 7 часа

ФК Гостивар се пласира во 1/8 од Купот на Македонија

Гостиварпред 8 часа

Во регионот на Гостивар до сега потврдени вкупно 917 заразени со корона, изминатите два дена 10 нови случаи

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!