Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Петте најдобри витамини и минерали пријатели на метаболизмот

Објавено

на

  Метаболизмот е процес што телото го користи за разградување на храната и хранливите материи за да добие енергија и да поддржува разни функции. На метаболизмот влијае она што го јадеме, вклучувајќи витамини и минерали.

  Брзиот метаболизам е оној што согорува калории побрзо и луѓето кои можат да се пофалат со тоа имаат помали шанси да добијат тежина. Меѓутоа, со возраста, постои природно забавување на метаболизмот. Сепак, некои витамини и минерали навистина можат да му помогнат да биде што е можно поефикасно. Иако овие витамини и минерали може да се земат од додатоци, најдобар извор е целата храна.

  Подолу следат пет витамини и минерали кои се најдобри за одржување и зајакнување на телесните функции, а со тоа и метаболизам. Тие се исто така голема поддршка за одржување на здрава тежина.

  Витамини од групата Б

  Постојат осум витамини Б, и нивното заедничко име е Б комплекс. Тоа се тиамин (Б1), рибофлавин (Б2), ниацин (Б3), пантотенска киселина (Б5), пиридоксин (Б6), биотин (Б7), фолна киселина (Б9) и кобаламин (Б12).

  Недостатокот на еден витамин Б може да влијае на другите, а последиците можат да бидат негативни за метаболизмот.

  Важно е редовно да јадете храна богата со витамини Б, а листата на храна што е добар извор вклучува:

  • посно месо и морска храна

  • цели зрна

  • млечни производи

  • јајца

  • некои овошја како што се банани, јаболка, грозје

  • производи од ореви и семиња

  • некои зеленчуци како спанаќ, компири и тиквички.

  Витамин Д

  За разлика од другите есенцијални витамини, луѓето можат да добијат витамин Д благодарение на сончевата светлина. И додека безбедната изложеност на сонце е најбрзиот начин за дополнување на витамин Д, има храна што го содржи, а меѓу нив се:

  • жолчка

  • мрсна риба како лосос

  • говедскиот црн дроб

  • некои видови печурки

  • храна на која е додаден витамин Д, како млеко (кравјо, соја, бадеми или кокос).

  Калциум

  Истражувањата покажаа дека калциумот може да биде од витално значење за метаболизмот и контролата на шеќерот во крвта, како и за здрави коски. Некои истражувања, исто така, покажаа дека комбинацијата на калциум и витамин Д може да помогне при слабеење. Во секој случај, калциумот е корисен за метаболизмот и иако може да се добие од додатоци во исхраната, најдобрата опција е храната богата со калциум, меѓу кои се:

  • млеко

  • јогурт

  • збогатени житни култури

  • темно зелен лиснат зеленчук

  • семиња

  • бадеми.

  Железо

  На телото му треба железо за здрав раст, развој и метаболизам. Покрај тоа, тоа е од суштинско значење за функцијата на клетките и производството на некои хормони.

  Храната богата со железо е:

  • месо

  • грав

  • кафеав ориз

  • производи од ореви

  • соја.

  Иако железото е од суштинско значење за функционирање на телото, може да биде токсично кога се консумира во прекумерни дози, затоа не заборавајте да разговарате со вашиот лекар пред да земете додатоци.

  Магнезиум

  Без магнезиум, хемиските реакции кои произведуваат енергија во телото се невозможни. Ова значи дека магнезиумот е многу важен за метаболизмот и производството на енергија.

  И, тој е достапен во различни видови храна, вклучувајќи:

  • ореви и семиња

  • спанаќ

  • банани

  • лосос

  • компири.

  Исто така, можно е да земате додатоци на магнезиум, но консултирајте се со вашиот лекар за ова, бидејќи тие можат да имаат штетни ефекти врз некои здравствени состојби.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 7 часа

  227 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 15 починати лица

  Локални избори 2021пред 8 часа

  Ахмети и Бејта на средба во Дебреше: Бараме поддршка не за свој интерес, туку за проекти и развој

  Македонијапред 11 часа

  Трета доза антиковид вакцина до сега примиле 10.386 граѓани

  Гостиварпред 16 часа

  Тројца повредени во судир на автомобили кои ги возеле малолетник и 18 годишник

  Гостиварпред 17 часа

  Владиката г.Јосиф чиноначалствуваше на света литургија во новоизградена црква во Загреб

  Гостиварпред 18 часа

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Локални избори 2021пред 19 часа

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Занимливостипред 19 часа

  Од најмалите до најголемитe – факти кои докажуваат колку се фасцинантни животните

  Вестипред 1 ден

  КК Гостивар го „нагости“ Работнички со +26 поени разлика

  Гостиварпред 1 ден

  Позитивни на коронавирус 11% од тестираните во Македонија, Гостивар има 3 нови случаи

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Ахмети: На Гостивар му треба достоен лидер, не сме далеку од победа

  Локални избори 2021пред 2 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 дена

  ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 6 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 18 часа

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 6 дена

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Гостиварпред 2 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!