fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Планинарскиот клуб “Бистра” од Гостивар организира искачување на Солунска глава (2540 м.н.в)

Објавено

на

Во целост ви го пренесуваме соопштението на ПК Бистра:

Како што и беше најавено, овој викенд се организира тура на планина Јакупица, искачување на врвот Солунска Глава (2540 м.н.в). Патеката се карактеризира со средна тежина и време траење од околу 4 часа. Со цел сите заинтересирани да имаат можност да учествуваат на оваа тура, достапни се две опции:

1. Првата опција нуди тргнување во сабота (01.10) и искачување во два дена, со преноќување во планинарскиот дом Чеплес. Превозот се планира да биде со сопствени возила (по дополнителен договор и во зависност од бројот на пријавените). Тргнувањето е во 14:00 часот од пред културниот дом. Цените на сместувањето се 200 денари за во стариот и 300 за во новиот дел. Во цената не е вклучена храна, што значи секој треба да си понесе сопствена храна за двата дена.

2. Втората опција нуди тргнување во недела (02.10) со организиран превоз. Тргнувањето е во 04:00 часот од пред културниот дом. Цената на превозот е 600 денари (за ученици 400!). Храна и вода секој да си понесе во ранец.

Пријавувањето е заклучно со петок (30.09) до 21:00 часот на тел. 075/433-781 кај Бобан или во продавницата „Блесок“ кај Барок. За повеќе информации околу самата тура може да се обратите на тел. 070/551-812 кај Благоја.

НАПОМЕНА:
АКЦИЈАТА НЕ Е ЗА ПОЧЕТНИЦИ И ПЛАНИНАРИ СО СЛАБО ПЛАНИНАРСКО ИСКУСТВО. СЕКОЈ УЧЕСНИК ЗЕМА УЧЕСТВО НА СОПСТВЕНА ОДГОВОРНОСТ И ОДГОВАРА ЗА СВОЈАТА ПСИХОФИЗИЧКА ПОДГОТВЕНОСТ.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!