fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Плескавици од бело месо…за кога сакате да вкусите нешто ново и фино

Објавено

на

Сите знаеме и често подготвуваме плескавици и ќофтиња од мелено месо, кои навистина се вкусни и омилени на семејната трпеза. За да ја разбиете монотонијата на менито, следен пат може да направите плескавици од бело, односно пилешко месо. Не треба некоја посебна мајсторија и умешност во кујната, а сите дома ќе се воодушеват.

состојки:

400 гр. пилешко месо

главица кромид

2 чешниња лук

1 јајце

2 лажици овесни снегулки или мелено ленено семе

малку масло

сол, бибер и други зачини по желба

подготовка: Месото треба убаво да се свари, а потоа да се изблендира. Така изблендирано се меша убаво со ситно секцаниот кромид и лук, овесните снегулки (ленено семе), јајцето, маслото и зачините. Потоа се формираат плескавици и се редат во плех врз поставена хартија за печење. Се печат 10-15 минути во загреана рерна.

 

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!