fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Меки и пенести, неодоливи палачинки без брашно!

Објавено

на

За најомилениот десерт палачинки, има безброј рецепти и начини на кои можат да се подготват. Овој што ние ви го преснесуваме е нешто сосема ново, поинакво, а резултатот е сепак вкусна палачинка. Иако, сите други рецепти се базираат на брашното, во овој токму брашното изостанува. Едноставно се прават и брзо ги снемува од чинијата.

состојки:

120 гр. крем сирење

4 јајца

2 лажици шеќер

малку масло

по желба: цимет, какао, ванилин шеќер

подготовка: Измешајте ги добро сите состојки во блендер или со миксер,, додека не добиете глатка смеса. Пржете ги палачинките во убаво загреана тава, на вообичаен начин.

Вака подготвените палачинки одат и со благо (еурокрем, мармалад, мед) и со солено (сирење, павлака)

 

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!