Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Почина австриската Формула 1 легенда Ники Лауда

На седумдесет годишна возраст, месец дена по трансплантација на белите дробови, почина легендарниот Формула 1 возач, Ники Лауда. Како што пишуваат светските меидуми, веста за смртта ја соопштило неговото семејство.

-Со длабока тага соопштуваме дека нашиот сакан Ники почина во понеделник. Неговото остварување како спортист и бизнисмен ќе остане незаборавно. Тој е идол за сите нас, беше добар сопруг, татко и дедо и ќе ни недостасува“, соопштило семејството.

Лауда возеше за неколку тимови, а има освоено три титули, во 1975 за Ферари и 1977 и 1984 година за Мекларен.

 

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!