Поврзи се со нас

Гостивар

Почна со реализација планот за санација на кракот Гарска Река – Тресонче

Објавено

на

Почна со реализација патниот крак Гарска Река до село Тресонче, едно од најживописните села од областа Мала Река, општина Маврово и Ростуше.„На наша голема радост, одлучно започна со реализација дел од планот за санација на патниот крак Гарска Река – Тресонче, кој што беше подолго време планиран и потврден на трилатералниот состанок кој пред скоро време го одржавме со надлежните авторитети“, објавија од месната заедница.Моментно во тек е првата фаза од планот при што од страна на Националниот парк „Маврово“  и Комуналното претпријатие „Маврово“ се врши кастрење на вегетацијата крај патот и негово проширување со помош на механизација.

„Втората фаза е санација и подѕидување на критично обрушеното речно корито кое опфати и дел од патот. Во третата фаза ќе се изврши санација на асфалтот на сите точки каде е констатирано уништување и пропаѓање“, се наведува во објавата.Се изразува благодарност за надлежните што покажале подготвеност за решавање на ова прашање.„Изразуваме огромна благодарност до општина Маврово и Ростуше, НП „Маврово“ и секако нивните раководства за искажаното разбирање, одличната соработка, слух за нашите проблеми и агилност во изнаоѓање на решение“, се посочува во објавата.Селото Тресонче од каде потекнува познатиот Дичо Зограф, како што велат записите е „село  каде изгрејсонцето е најубаво“. Некогашните жители и нивните потомци ги имаат обновено старите и изградено нови куќи, а селото заживува од пролет до есен, а многу од нив тука доаѓаат редовно за викенди и празници.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 34 минути

Училиштата сепак нема да работат во саботи, наставата ќе се надомести во работните денови

Гостиварпред 2 часа

Промовирана Монографија за библиотеката во Гостивар, труд на Теута Османи

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 3 часа

Граѓаните со истечени документи од 24 јули 2023 година ќе може да гласаат утре

Вестипред 3 часа

Москва: Украина загуби речиси половина милион војници

Гостиварпред 4 часа

Поддршка за 12 стари занаети во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Обид за напад и закани вчеравечер во Гостивар

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 5 часа

Упатство за гласање на претседателските избори

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Се распределува избирачкиот материјал на ИО во Гостивар, гласаат болни и немоќни

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Молк пред утрешните претседателски избори – Денес гласаат болни, затвореници, лица во старските домови

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена