Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Почнува Саемот на книгата 2019, под мотото ЧИТАЈ!

Во ВИП-Арената „Борис Трајковски“ во Скопје денес ќе биде отворен 31. Меѓународен саем на книгата. Свои штандови ќе имаат седумдесетина домашни и странски издавачки куќи, а предвидени се и бројни промоции, тркалезни маси, средби со автори и други настани. За посетителите ќе бидат понудени разни изданија: белетристика, поетски книги, стручна литература, енциклопедии, литература за деца.

Во фокусот на годинешното издание ќе биде унгарската книжевност, која ќе биде претставена на штанд на Унгарската амбасадa. Посетителите ќе имаат можност да се сретнат со унгарските авторите Едина Сворен и Ласло Багоши.

Влезницата за Саемот чини 30 денари, додека за организирани посети на ученици е 20 денари. Работно време е од 10 до 20 часот.

Саемот на книгата 2019 ќе трае до 14 мај.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!