fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Почнува Страдалната недела за христијаните

Објавено

на

Строг пост, молитва и покајание. Вака христијанските верници треба да ја поминат Страдалната седмица која почнува денес. Страдалната или Велика седмица ги одбележува последните денови од Христовиот живот на земјата. Секој ден во оваа Велика седмица во богослужбените книги е наречен „велик и свет“, и се одбележува со посебни и карактеристични богослужби кои се разликуваат од богослужбите во останатите денови од годината.

Сè е во спомен на последните денови од земниот живот на Спасителот Исус Христос: неговите страдања, смртта и погребението. Преку црковните богослужби на почетокот на седмицата верниците се потсетуваат на последните беседи и поуки на Исус и се присетуваат на Христовите маки. Ова е последна, седма недела од велигденскиот пост.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!