Поврзи се со нас

Гостивар

Под хипотека во Гостивар дадени се околу 3.140 станови

Околу 6% од вкупниот број на станови во Гостивар се дадени под хипотека кај банки. Според податоците во регистарот на цени и закупнини на Агенцијата за катастар на подрачјето на Гостивар запишани се вкупно 52. 041 стан, од кои 3.141 се под хипотека. Споредено со останатите поголеми градови во земјава, Гостивар има помал процент на домови под хипотека и се наоѓа на 19 место. Најмногу станови под хипотека во банките има во Скопје, Неготино, Гевгелија, Кавадарци, Битола, Штип и Струмица. Вкупно во Македонија под хипотека се дадени 132.527 станови или 12,22%.

Анализите покажуваат дека секој година расте бројот на станови под хипотека во земјава.

Според податоците на Агенцијата за катастар на недвижности во периодот јули – септември 2019 година, на целата територија на земјава продадени се 674 новоизградени станови што е за 195 станови, повеќе од вториот квартал во 2019 година. Статистиката покажува дерка заклучно со септември, во земјава има 6.368 станови кои се изградени, а сè уште не се продадени.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!